Kína az államadósságok kockázatára figyelmeztet
A kínai központi bank szerint a világgazdaságot fenyegető legnagyobb kockázat ma a fejlett országokból származik.
„A fejlett gazdaságokban kialakult, tarthatatlan költségvetési helyzet ma a világ pénzügyi stabilitását fenyegető legnagyobb kockázat... A legnagyobb fejlett országokban a központi bankok által a pénzügyi piacokba pumpált likviditás és a támogatási politikák abbahagyásának bizonytalansága növelte a nemzetközi tőkefolyam labilitását, és ettől nehezebbé vált a rövid lejáratú finanszírozás kezelése a felzárkózó piacgazdaságok számára”, olvasható a kínai központi bank vasárnapi nyilatkozatában, amelyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi, washingtoni közgyűléséhez és a Húszak (G20) ottani tanácskozásaihoz időzítettek.
Odahaza a kínai központi bank mindent meg fog tenni az infláció feltartóztatása, a kockázatok mérséklése végett, a közlemény szerint. A kínai központi bank idén már kétszer emelte a bankok kötelező tartalékolási rátáját, és a tavalyihoz képest csökkentette a hitelkiáramlást. Egyelőre azonban nem emelte az alapkamatot, és a jüan árfolyamát szigorú ellenőrzés alatt tartotta. A közleményben az árfolyam-politikáról nem szóltak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.