A gazdaságkutatók 0-0,8 százalékos GDP növekedést várnak 2010-re
A gazdaságkutató intézetek első, tavaszi jelentése szerint a bruttó hazai termék (GDP) 2010-ben 0-0,8 százalékkal, jövőre 3,0-3,1 százalékkal nő, miközben az infláció idén 4,2-4,4, 2011-ben 2,6-3,2 százalék lesz.
A magyar gazdaság az Ecostat és a GKI Gazdaságkutató előrejelzése szerint stagnál 2010-ben, a Pénzügykutató 0,5 százalékos, a Kopint-Tárki 0,8 százalékos növekedést vár, miközben a kormány még mindig 0,2 százalékos csökkenésre számít. Ugyanakkor az elmúlt napokban ismertetett konjunktúra elemzésekben a kutatók jelezték, hogy idén elképzelhető nagyobb gazdasági növekedés is, de tanulva a 2008 végi 2009 elején megélt tapasztalatokból, most mindenki visszafogottan, igen konzervatívan számol.
A GDP felhasználói oldalán megjelenő adatok közül 2010-re a háztartások (a lakosság) fogyasztását a gazdaságkutatók egyöntetűen mínusszal jelölték: az Ecostat és a Pénzügykutató 3,0 százalék körüli, a GKI 1,5 százalékos, a Kopint-Tárki 0,5 százalékos visszaesést vár.
A beruházások idén már kissé bővülnek: az Ecostat és a Pénzügykutató csak szerény 1,2-1,5 százalékos növekedést vár, a Kopint-Tárki 2,0 százalékot jelez, a GKI a legoptimistább a 3,0 százalékos adattal.
A gazdaságkutatók viszonylag egységesen 11,0 százalékos átlagos munkanélküliséget várnak 2010-ben kivétel a GKI, amely némileg alacsonyabbat, 10,7 százalékot jelez.
Az államháztartás várható 2010. évi egyenlegének közlésénél a kormányváltás miatti bizonytalanság jellemzi a gazdaságkutatók előrejelzését. Elemzéseik szerint, ha a következő kormány folytatná a Bajnai-kormány szigorú költségvetési politikáját, akkor GDP arányosan a 4,1-4,3 százalékos, legrosszabb esetben 4,5 százalékos hiány halmozódhat fel. Ha viszont beindul az állami vállalatok konszolidációja, amihez strukturális reformokat szükséges kapcsolni, akkor a deficit 5,0 százalékra emelkedhet, feltéve, hogy ezt az IMF és az Európai Unió is elfogadja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.