2010. március. 17. 11:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. március. 17. 14:12 Gazdaság

Orbán Krisztián: úgy van gazdasági esélyünk, ha a kormányunk jobb, mint a többi

A magyar állam többnyire rosszul és eltúlzottan avatkozik bele a gazdasági folyamatokba – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az Oriens pénzügyi tanácsadó ügyvezető partnere. Orbán Krisztián szerint olyan intelligens kormányzásra lenne szükség Magyarországon, amely célul tűzi ki, hogy behozza a tőkét, és ennek szerteágazó hatásait egy évtizeden belül pozitívvá teszi.

 

Orbán Krisztián. A magyar állam általában rosszul avatkozik be a gazdaságba
energycee.org

Nincs olyan terület Magyarországon, ahová kizárólag annak adottságai miatt ömlene a tőke. A mezőgazdaságban vannak egy kicsit okosabb gazdaságpolitikai támogatottság mellett kihasználható természeti adottságok, ám közgazdasági szinten ez sem fogja megváltani az országot – mondta Orbán Krisztián. Szerinte a magyar állam az egyetlen igazán jelentős tőke és megfelelő eszközök felett rendelkező tényező, amely ezt a helyzetet befolyásolhatja. Az egyedüli versenyelőnyünk hosszú távon az lehetne – mint minden hasonló méretű országnak, amelynek nincsenek komoly természeti kincsei –, ha a magyar állam döntéshozóként, a gazdaság támogatójaként, jobban teljesítene, mint a többi.

Gazdaságpolitikai szempontból magyarhoz hasonló, közepesen fejlett országoknak alapvetően két, nagyon nehezen meghaladható problémája van: az egyik a tőkehiány, a másik pedig az intézményi rendszer. Ahol a magyar állam jelenleg beavatkozik a gazdaság folyamataiba, ott túlzottan és rosszul teszi ezt. Példa erre az adórendszer, és az illetékrendszer – magyarázta Orbán Krisztián az Infórádió adásában.

Ugyancsak komoly probléma a túlszabályozottság, aminek legfontosabb oka, hogy számos olyan bürokratikus szerv létezik, amely a saját túlélése érdekében tart fenn és kreál új feladatokat. Ráadásul Magyarországon vannak olyan területek is, ahol az állam nem avatkozik be, holott szükséges volna: az iparágak közül rengeteg működik monopol vagy oligopol szerkezetben, amelyik, ha nem is tudatosan, de messze viszi az optimálistól az ország erőforrás-allokációját – elemezte a helyzetet az Oriens ügyvezető partnere.

Világos stratégiát kell kidolgozni arra, hogy miként jelenhet meg megfelelő mennyiségű tőke az országban, amelynek jó része csak külföldről érkezhet. De azt is látni kell, hogy a külföldi tőke érkezésével a kis- és közepes vállalkozások számára óhatatlanul kialakuló káros fejleményeket hogyan tudja majd ellensúlyozni a magyar állam – vetett fel újabb problémákat Orbán Krisztián.

Szerinte a mindenkori gazdaságpolitikának meg kell határoznia, mely iparágakban szeretne versenyképes magyar cégeket látni. A mezőgazdaságban például ennek úgy kellene működnie, hogy az állam kijelöli azt a néhány területet, ahol tízéves távlatban Magyarországon van esélye európai szinten fontos játékossá válni. Ezt követően ide kell hozni néhány meghatározó nyugati vállalatot, és olyan szerződéseket kötni velük, amelyek lényege, hogy részt vesznek a magyar szakemberek képzésében, miközben megcsinálhatják a saját üzletüket, hiszen így mindkét fél jól jár – vélekedett az Oriens ügyvezető partnere az Aréna című műsorban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.