2010. március. 17. 12:35 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 17. 12:45 Gazdaság

A magyarok bolydították fel az európai kvótapiacot?

Felfüggesztették a kereskedést a szén-dioxid-kibocsátási kvótákkal szerdán délelőtt a párizsi székhelyű Bluenext tőzsdén. Az MTI információi szerint a magyar zöldtárca napokban lezajlott kvótaüzlete áll a háttérben.

A Point Carbon norvég emissziókereskedelmi hírportál beszámolója szerint korábban már értékesített kvóták újbóli felbukkanása miatt kell szüneteltetni a kereskedést. Az átmeneti időszakban a Bluenext kidolgozza a megoldást annak biztosítására, hogy ne kerülhessenek vissza a kvótakereskedelmi rendszerbe olyan szén-dioxid-kibocsátási kvóták, amelyeket egyszer már eladtak. A világ legnagyobb nemzetközi kibocsátás-kereskedelmi piacát üzemeltető társaság közölte, hogy az ügy rendezése érdekében megbeszéléseket kezdett valamennyi érintettel.

Az MTI információi szerint a magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) által a napokban értékesített, CER (Certified Emission Reduction) típusú kibocsátás-csökkentési egységek − úgynevezett kiotói kvóták − kerültek vissza az uniós kereskedelmi rendszerbe. Ezeket a kvótákat csak az Európai Unión kívüli országokban használhatták volna fel.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) március 11-én közleményben tájékoztatott arról, hogy csaknem 2 millió tonna kiotói kvóta eladására kötött szerződést, és ebből várhatóan 4 milliárd forint bevétel származik. Olt Boglárka, a KVVM sajtófőnöke elmondta, hogy a kvótákat egy kvótabróker cégnek adták el, amely Japánnak adta tovább őket.

A szóban forgó kvótabróker cég, a Hungarian Energy Power Kft. ügyvezetője, Spenger József tegnap este azt mondta az MTI-nek, hogy a kvótákat egy londoni kereskedőháznak adták tovább, a londoniak pedig az Európai Unió egyik legnagyobb kereskedőházának, ahonnét a kvóták egy japán céghez kerültek. Az ügyvezető nem hiteles információnak minősítette a hírt, amely szerint valamennyi kvóta visszakerült Japánból egy svájci céghez, amely továbbértékesítette azokat Bluenext felé.

A CER-ek úgy jönnek létre, hogy egy fejlett ország beruházást visz egy fejlődő országba, amelynek révén kibocsátás-csökkenés valósul meg, s a beruházó CER-t kap a kibocsátás-csökkentésért "cserébe". Magyarországi cégek általában kereskedőkön keresztül vásárolhatnak CER egységeket, amelyekkel aztán részben elszámolhatnak. Jelenleg főként így kerülhet CER a magyar állam tulajdonába.

zöldhasú
Hirdetés