2010. március. 08. 14:23 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 08. 14:08 Gazdaság

Nem épül hőerőmű Tőketerebesen – valószínűleg

A helyi fórumok után a kassai megyei építési hivatal is elutasította a Cseh-szlovák Energetikai Részvénytársaság (CES) tervét, így nagyon valószínű, hogy nem épül meg a kelet-szlovákiai Tőketerebesre tervezett új hőerőmű.

„A tőketerebesi hőerőmű építését elutasítottuk. Ezt a döntést a törvény szellemében hoztuk – figyelembe véve az érintett állami szervek, önkormányzatok, különböző szervezetek és a polgárok elutasító véleményét” – közölte a SITA hírügynökséggel Martin Petrusko, a kassai építési hivatal vezetője.

„Bár a CES-nek még van lehetősége valamiféle formai kifogásokra, de ezzel a döntéssel gyakorlatilag vége az ügynek, s eldőlt, hogy Tőketerebesen nem lesz hőerőmű” – tájékoztatta az MTI tudósítóját egy magát megnevezni nem kívánó, de az ügyet jól ismerő személyiség.

Az Új Szó című szlovákiai magyar napilap szerint a mintegy 22 ezer lakosú Tőketerebesen a tiltakozó nyiltatkozatokat több mint tízezer ember írta alá.

A Cseh-szlovák Energetikai Részvénytársaság Tőketerebes mellett egy 885 megawatt teljesítményű széntüzelésű erőművet szeretett volna felépíteni. A beruházás tervezett értéke 1,3 milliárd euró volt.

A terv tiltakozási hullámot indított el Szlovákiában és Magyarországon is. Az eredetileg kiszemelt helyszín ugyanis alig egy kilométerre volt a város központjától, lakott terület tőszomszédságában.

Az erőműépítést Magyarországon számos hegyaljai, hegyközi és alsó-bodrogközi település ellenzi. Attól tartanak ugyanis, hogy az uralkodó szélirány miatt a tágabb észak-magyarországi régiót s azon belül a tokaji borvidéket is jelentősen szennyezné az ipari létesítmény. Határozottan ellenzi az ötletet a tokaji bort termelő szlovákiai gazdák, vállalkozók társulása is.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.