Az ausztráloknak kéne a mecseki uránvagyon
Legkorábban 9-10 hónap múlva derülhet ki, érdemes-e újra uránt bányászni a Mecsekben. Frajna Zsuzsa, a hegységben kutatófúrásokat végző WildHorse Energy Hungary Kft. kommunikációs vezetője közölte, hogy ennyi idő még mindenképpen szükséges a mecseki uránvagyon nagyságának, elhelyezkedésének megállapításához, minőségének vizsgálatához, a költségszámítások és a megvalósíthatósági tanulmány elkészítéséhez.
Az ausztrál érdekeltségű cég több milliárd forintos beruházással nyitná meg bányáját, s modern technológiával 20 éven át évi 1,2 millió tonna uránércet hozna a felszínre. Ezzel közvetlenül 500, közvetve további ezer ember foglalkoztatását tenné lehetővé, emellett hozzájárulna a térség gazdaságának élénkítéséhez, az állam és az érintett települések bevételeinek növeléséhez.
Az 1950-es évek végétől 1997-ig folyó, gazdaságossági megfontolásokból beszüntetett mecseki uránbányászat esetleges újrakezdése az uránérc világpiaci árának emelkedése miatt vetődött fel. A 2005 októberében alakult WildHorse Energy Hungary Kft. 2006-ban a Délkelet-Dunántúl, a Mecsek, valamint környezetének összesen hét területére kért és kapott uránérc-kutatási jogot a Pécsi Bányakapitányságtól.
Frajna Zsuzsa közölte, hogy korábban Bátaszéknél, jelenleg Cserkút közelében, majd ezt követően Pécstől északra mélyítenek kutató-, és a korábbi bányászatot megelőző felmérések ellenőrzésére szolgáló igazolófúrásokat. A munkálatokra eddig mintegy 80 millió forintot költöttek, s további 100 millió forintot terveznek ráfordítani. Ha a társaság gazdaságosnak látja a beruházást, a kitermelést korszerű, a korábbinál sokkal kisebb környezeti terheléssel járó technológiákkal végezné. A cég éppen ezért állandó kapcsolatot kíván tartani a lakossággal, társadalmi szervezetekkel, önkormányzatokkal, s folyamatos tájékoztatást adni tevékenységéről, a munkálatok előrehaladásáról – mondta a társaság szóvivője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.