Javultak a lakossági és üzleti bizalmi indexek
Világszerte javultak a lakossági és vállalati bizalmi mutatók, Nagy-Britanniában a gazdaság már enyhén bővül, Magyarországon pedig a gazdasági válság előtti szintre emelkedett a K&H Bank bizalmi indexe.
Németországban a vártnál jobb az üzleti bizalmi index, míg az Egyesült Államokban a vártnál nagyobb mértékben nőtt a fogyasztói bizalom januárban.
A Conference Board gazdaságkutató keddi közlése szerint januárban az amerikai fogyasztói bizalmi mutató 55,9 pontra emelkedett a decemberi 53,6 pontról. Novemberben még 50,6 pont volt. A szakértők 54,0 pontra számítottak. Januárban már a harmadik egymást követő hónapban nőtt a fogyasztói bizalmi index.
Németországban az Ifo gazdaságkutató intézet szerint az általános üzleti hangulatot tükröző fő index 95,8 pontra nőtt a decemberi 94,6 pontról. Ezzel a mutató 2008 júliusa óta a legmagasabb szinten állt. Az elemzők 95,1 pontot vártak. A hétezer vállalat megkérdezése alapján számított fő mutató már a tízedik egymást követő hónapban emelkedett januárban, és jócskán javultak az almutatók is.
Elemzők szerint a vártnál jobb mutató valamelyest eloszlathatja azokat az aggodalmakat, hogy Európa legnagyobb gazdaságának felépülése megakadhat, miután a tavalyi év utolsó negyedében stagnált a gazdaság az előző negyedévhez képest.
A brit statisztikai hivatal keddi közlése szerint valószínűleg véget ért a recesszió Nagy-Britanniában. A brit gazdaság teljesítménye minimális ütemben ugyan, de már növekedett a tavalyi utolsó negyedévben. Az első becslésként közzétett adatok szerint a brit hazai össztermék (GDP) 2009 negyedik negyedében 0,1 százalékkal haladta meg az előző három havit; 2008 azonos időszakával összehasonlítva 3,2 százalékkal csökkent.
Ezek ugyanakkor sokkal rosszabb adatok az előzetes várakozásnál: az elemzői konszenzus fél százalék körüli negyedéves növekedést és 3 százalék alatti éves visszaesést valószínűsített a tavalyi utolsó negyedévre.
A brit gazdaság összteljesítménye hat negyedéven át folyamatosan zsugorodott; a recesszió 2008 második negyedévében kezdődött. Ilyen hosszú visszaesésre még nem volt példa Nagy-Britanniában azóta, hogy a statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a rendszeres negyedéves GDP-kimutatások közlését.
Már Magyarországon is arra lehet számítani, hogy az idei évben pozitív változások jöhetnek a vállalkozások számára. A K&H Bank bizalmi indexe ugyanis a gazdasági válság előtti szintre emelkedett. A vállalkozások javuló pénzügyi eredménye, illetve a közterhek várható további csökkenése miatt a kis- és középvállalkozások 1 éves várakozásait mutató K&H index - a GfK és a Corvinus Egyetem által készített Fogyasztói Bizalmi Index növekedésének megtorpanásával ellentétben – a tavalyi év negyedik negyedévében 6 ponttal – 14 pontra nőtt.
A korábban jelzettnél gyorsabb ütemű világgazdasági növekedést vár a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is, de arra figyelmeztet, hogy a válságból való kilábalást követően a növekedés kezelése bonyolult feladatnak bizonyulhat a fejlett és a fejlődő térségek növekedési üteme között táguló olló miatt.
Az IMF bizakodóbb előrejelzést tett közzé kedden az idei évre: a világgazdaság növekedési üteme eszerint 3,9 százalékos lehet, szemben az októberben jelzett 3,1 százalékkal. Jövőre a növekedési ütem 4,3 százalékra gyorsul, míg a korábbi előrejelzés 4,2 százalék volt. A világgazdasági növekedés motorja egyre nagyobb mértékben tolódik át a fejlődő térségekre, ahogy a fejlett térségekben megszűnnek az állami ösztönző programok.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.