Korlátozhatná a PSZÁF a tulajdonosi jogokat a bankoknál
A kormány tervei szerint - a Nemzetközi Valutaalap felé vállalt kötelezettségnek megfelelően - február 12-ig benyújtja a parlamentnek azt a törvényjavaslatot, amely az eddiginél lényegesen nagyobb beleszólást biztosít a bankok ügyeibe a pénzügyi felügyeletnek (PSZÁF) - értesült a Népszabadság.
A napilap hétfői száma arról írt, hogy a jelenleg közigazgatási egyeztetésen lévő elképzelés szerint a PSZÁF bizonyos esetekben korlátozhatná a menedzsmenti, illetve a tulajdonosi jogokat a hitelintézetekben. A jogszabály célja, hogy a nagyobb, rendszerstabilitási szempontból fontos bankok életébe beavatkozhasson a felügyelet, de csak a legvégső esetben, bizonyos feltételek együttes fennállása esetén.
A PSZÁF-nak először a már meglévő eszközeit kell alkalmaznia, például felszólítja a hitelintézetet tőkehelyzetének rendezésére vagy a kifogásolt tevékenység megszüntetésére, ezek ellenőrzésére pedig felügyeleti biztost rendel ki a társasághoz. Amennyiben ezek az intézkedések nem vezetnek eredményre, és a tulajdonosok sem működnek együtt a felügyelettel, miközben a bank kötelezettségeit már várhatóan nem tudja teljesíteni, fizetésképtelenné válása pedig veszélyeztetné a pénzügyi rendszer stabilitását, akkor a PSZÁF eszközeinek eladására, kötelezettségeinek átruházására kötelezheti a hitelintézetet - olvasható a cikkben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.