Négy éve nem volt ilyen aktív a globális feldolgozó ipar mint most
Csaknem négy éve nem tapasztalt aktivitást mutat a világgazdaság feldolgozóipari szektora, és két év óta első ízben nőtt az ágazatban a foglalkoztatás is - ez derül ki az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport által összeállított legutóbbi globális gyáripari beszerzőmenedzser-index (PMI) adataiból.
A cég a decemberi PMI-elemzésben azt írta: az elmúlt fél évben rekordütemben, éves szintre számolva 10 százalék körüli mértékben ugrott meg a világgazdaság feldolgozó szektorának teljesítménye. Ennek egyik elsődleges magyarázata az, hogy 2008 végén, 2009 elején a gyártók mélyen az értékesítés alá csökkentették a termelést a raktárkészletek leépítése miatt, a készletcsökkentés azonban eltúlzott mértékűvé vált, miután a végfogyasztói szinten jelentkező kereslet már 2009 elején ismét élénkülni kezdett. Erre reagálva a szektor 2009 második negyedétől növelni kezdte a kibocsátást - áll a JP Morgan elemzésében.
A ház kiemeli, hogy az átfogó decemberi beszerzőmenedzser-indexen belül 0,8 ponttal 50,2 pontra emelkedett a foglalkoztatási részmutató, ami azt jelzi, hogy világszinten megszűnt a munkaerő-leépítés a feldolgozószektorban. Csaknem két éve most először lépte át a stabilizálódást jelző 50-es küszöbértéket a foglalkoztatási részindex a globális gyáripari ágazatban - áll a decemberi PMI-kimutatáshoz fűzött elemzésben.
A JP Morgan becslése szerint a feldolgozóipar teljesítményének robusztus élénkülése az elmúlt fél évben - éves szinten - 2 százalékpontot adott hozzá a világgazdasági növekedés üteméhez. A cég 2010 egészére 3,4 százalékos globális GDP-növekedést jósol. Más nagy citybeli házak szintén azzal számolnak, hogy a világgazdaság kilábalása a recesszióból már 2009 közepén elkezdődött, és a lendület kitart 2010-ben is.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége - januárra szóló világgazdasági prognózisában - vásárlóerő-paritáson mérve - a tavalyi 1,1 százalékos mínusz után az idén és 2011-ben egyaránt 3,5 százalékos globális GDP-növekedést jósol.
Az EIU azonban a világátlagnál gyengébb előrejelzést adott az amerikai gazdaságra. A ház fenntartja azt a nézetét, hogy az idei évre várt fellendülés után az amerikai növekedés 2011-ben ismét meredeken visszalassul, az ösztönző programok kifutása és a változatlanul gyenge belső kereslet miatt.
A cég jelenlegi prognózisa az, hogy az amerikai gazdaság a tavalyi 2,5 százalékos visszaesés után az idén 2,5 százalékos reálnövekedést produkál, ám 2011-ben mindössze 1,4 százalékos lesz a növekedés, és 2014-re is csak 2,3 százalékig gyorsul vissza az ütem.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.