2010. január. 05. 16:27 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 05. 16:21 Gazdaság

Négy éve nem volt ilyen aktív a globális feldolgozó ipar mint most

Csaknem négy éve nem tapasztalt aktivitást mutat a világgazdaság feldolgozóipari szektora, és két év óta első ízben nőtt az ágazatban a foglalkoztatás is - ez derül ki az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport által összeállított legutóbbi globális gyáripari beszerzőmenedzser-index (PMI) adataiból.

A JP Morgan minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó ágazatainak teljesítményadataiból képzett saját beszerzőmenedzser-indexét. Decemberről kedden kiadott legújabb összesítésében a ház azt írta: az általa kiszámított globális mutató a múlt hónapban 1,3 ponttal 55,0-re - 44 hónapja nem mért magasságba - emelkedett. Ez azt jelenti, hogy már igen élénk ütemben növekszik a globális feldolgozóipari termelés, a PMI-mutatók ugyanis 50-es érték felett a vizsgált szektorok teljesítményének erősödését jelzik.

A cég a decemberi PMI-elemzésben azt írta: az elmúlt fél évben rekordütemben, éves szintre számolva 10 százalék körüli mértékben ugrott meg a világgazdaság feldolgozó szektorának teljesítménye. Ennek egyik elsődleges magyarázata az, hogy 2008 végén, 2009 elején a gyártók mélyen az értékesítés alá csökkentették a termelést a raktárkészletek leépítése miatt, a készletcsökkentés azonban eltúlzott mértékűvé vált, miután a végfogyasztói szinten jelentkező kereslet már 2009 elején ismét élénkülni kezdett. Erre reagálva a szektor 2009 második negyedétől növelni kezdte a kibocsátást - áll a JP Morgan elemzésében.

A ház kiemeli, hogy az átfogó decemberi beszerzőmenedzser-indexen belül 0,8 ponttal 50,2 pontra emelkedett a foglalkoztatási részmutató, ami azt jelzi, hogy világszinten megszűnt a munkaerő-leépítés a feldolgozószektorban. Csaknem két éve most először lépte át a stabilizálódást jelző 50-es küszöbértéket a foglalkoztatási részindex a globális gyáripari ágazatban - áll a decemberi PMI-kimutatáshoz fűzött elemzésben.

A JP Morgan becslése szerint a feldolgozóipar teljesítményének robusztus élénkülése az elmúlt fél évben - éves szinten - 2 százalékpontot adott hozzá a világgazdasági növekedés üteméhez. A cég 2010 egészére 3,4 százalékos globális GDP-növekedést jósol. Más nagy citybeli házak szintén azzal számolnak, hogy a világgazdaság kilábalása a recesszióból már 2009 közepén elkezdődött, és a lendület kitart 2010-ben is.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége - januárra szóló világgazdasági prognózisában - vásárlóerő-paritáson mérve - a tavalyi 1,1 százalékos mínusz után az idén és 2011-ben egyaránt 3,5 százalékos globális GDP-növekedést jósol.

Az EIU azonban a világátlagnál gyengébb előrejelzést adott az amerikai gazdaságra. A ház fenntartja azt a nézetét, hogy az idei évre várt fellendülés után az amerikai növekedés 2011-ben ismét meredeken visszalassul, az ösztönző programok kifutása és a változatlanul gyenge belső kereslet miatt.

A cég jelenlegi prognózisa az, hogy az amerikai gazdaság a tavalyi 2,5 százalékos visszaesés után az idén 2,5 százalékos reálnövekedést produkál, ám 2011-ben mindössze 1,4 százalékos lesz a növekedés, és 2014-re is csak 2,3 százalékig gyorsul vissza az ütem.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?