2009. december. 14. 11:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 14. 21:40 Gazdaság

Miből gazdagodnak a leggazdagabb sportolók? – adatok, fotók

A világ legismertebb, legnépszerűbb sportolói hatalmas pénzt keresnek. De nem csak a fizetésük és a bónuszaik csillagászatiak, hanem azok az összegek is, amelyekre szponzori szerződésekből vagy vállalkozásaikból tesznek szert. Íme, a világ 15 mostanság legjobban kereső sportolója, s gazdagságuk forrása.

A világon sok sportoló gazdagodott meg a pályán mutatott teljesítménye, s az abból származó hírnév segítségével. A nagy pénzek megszerzéséhez a tehetség és az elkötelezett munka mellett sok szerencse és jó mendzsment is kell. Az alábbi lista azok közül sorol fel 15-öt, akiknek minden összejött. Biztosan lesznek, akik hiányolnak majd neveket, például Cristiano Ronaldóét vagy Ronnie O'Sullivanét vagy Ben Roethlisbergerét vagy Alekszander Ovecskinét, vagy Usain Boltét vagy Lens Armstrongét vagy Michael Schumacherét vagy egyáltalán néhány hölgyét a Williams nővérektől Maria Sarapován, Maria Rieschen át Danica Patrickig. Lehet, hogy igazuk van, s helyük volna a legjobban keresők listáján, hiszen biztosra vehetjük, hogy a nyilvánosságra került adatok nem mindenben felelnek meg a szerződésekben szereplőknek. Ezért bár listánkban megjelöltünk keresti összegeket a hozzáférhető adatok alapján, de sorrendet nem állítottunk fel. Így aki csak akarja, saját kedvére bővítheti, rendezgetheti a felsorolást.


© AP
Alex Rodriguez (MLB baseball – éves kereset 32 millió dollár): A dominikai szülőktől származó, de már az Egyesült Államokban született baseball játékos természetesen nem a kis karibi köztársaságban, hanem az USA-ban alapozta meg hírnevét. A New York Yankees 35. életévét taposó sztárja mindössze két évvel ezelőtt írta alá azt a tíz évre szóló 275 millió dolláros szerződést, amely az észak-amerikai profi baseball bajnokság, a Major League Baseball (MLB) valaha volt legnagyobb értékű játékos kontraktusa. Emellett azonban igen jelentős jövedelme származik a texasi Mercedes-Benz autószalon-hálózatából is, illetve azokból a reklámfilmekből, amelyekben többek között a Pepsi Cola vagy a Guitar Hero World Tour népszerűsítése volt a dolga más neves sportolók, így Kobe Bryant és Michael Phelps oldalán.

© AP
Lewis Hamilton (Forma-1 autóverseny – éves kereset 32 millió dollár): A Forma-1 száguldó cirkuszának egyik ifjú üdvöskéje, aki 24 éves kora ellenére (2008-ban) már begyűjtött egy világbajnoki címet, s vitathatatlan tehetsége miatt feltételezhető, hogy nem az utolsó alkalommal. Hamilton megjelenéséig a Forma-1 fehér sport volt. A brit versenyző az első fekete bőrű világbajnok, ráadásul ő minden idők legfiatalabb világbajnoka is, amivel olyan tettet vitt véghez, amihez foghatót a professzionális sportokban csak a golfozó Tiger Woods. Teljesítménye sokmillió dolláros szerződést hozott, amikor ő lett a Reebok sportszergyártó óriás „globális márka nagykövete”.

© AP
Oscar De La Hoya (Professzionális box – éves kereset 32 millió dollár): A 36 éves mexikói felmenőktől származó amerikai Golden Boy (Aranyifjú) ugyan már szögre akasztotta a kesztyűket azok után, hogy 2008 decemberében minden idők egyik leginkább várt összecsapásán a könnyűsúlyú filippínó szupertehetséget, Manny Pacquiaot Las Vegasban technikai KO-val legyőzte. De La Hoya azonban így is hatalmasat kaszált: 30 millió dollár ütötte a markát, ami karrierjének a jutalma, hiszen Barcelona olimpiai bajnoka a profik között hat súlycsoportban szerzett világbajnoki övet, s az egyik legnépszerűbb és legtöbbre tartott ökölvívó volt a világon. Ezt jól mutatja, hogy pályafutása során a fizetős (pay-per-view) tévéműsoroknak összesen 696 millió dolláros bevételt generált, utolsó mérkőzése pedig minden idők legnagyobb fizetős bevételét hozta 14,1 millió dollárral.

A tejbe aprítani valót azonban szaporítja a nevével és arcmásával kiadott számtalan magazin, könyv és az EASport videojáték fejlesztő cég több terméke. No, és jól fizet egy mexikói lottójáték szervezővel kötött marketingszerződése is.

© AP
Shaquille O’Neal (NBA kosárlabda – éves kereset 33 millió dollár): A 216 centi magas és 147 kilós amerikai óriás ma, 37 évesen már túl van a fénykorán, de ettől még megingathatatlan jelképe az észak-amerikai profi kosárlabdának (NBA). Shaq jelenleg a Cleveland Cavaliersben pattogtat, s talán még mindig lehet pár jó idénye. A sportszerződése mellett számos helyről származik jövedelme. Számtalan filmben és tévéműsorban szerepelt, s többnyire főszerepeket kapott. Emellett, mint rapper is igen sikeres, öt stúdió albuma és egy válogatás korongja jelent meg. De igen sokat hoz a konyhára az olcsó kategóriájú Shaq and Dunkman cipőmárkája, hiszen a termékeiből egyre emelkedő mennyiséget, összesen 75 millió párat adott el az 1996-os cégalapítás óta. A Twitteren is igen sikeres, hiszen 1,2 millió követője van.

© AP
Roger Federer (ATP tenisz – éves kereset 33 millió dollár): A 28 éves svájci minden idők legjobb profi teniszezője. Összesen 15, azaz mindenkinél több Grand Slam győzelme van, s megdöntött szinte minden más statisztikai rekordot is. Csak a versenyek pénzdíjaiból több mint 51 millió dollárt ütött össze, csak az idén 6,4 milliót. A sportkeresetét olyan világcégekkel kötött szerződései egészítik ki vastagon, mint a Credit Suisse Bank, a Gillette kozmetikai óriás vagy a Lindt csokoládégyár, a Rolex óragyár vagy a Mercedes Benz, hogy csak párat említsünk.


Akik 34-40 millió dollárt kerestek (Oldaltörés)


© AP
Dale Earnhardt Jr. (Nascar autóverseny – éves kereset 34 millió dollár): A Nascar sorozat a legnépszerűbb autóversenyzési ág Észak-Amerikában, s a sorozat legnépszerűbb versenyzője a 35 éves amerikai Earnhardt, akinek a marketing szerződései és marchandising tevékenysége kétszer annyit hoz a konyhára, mint bárki másnak a konkurensei közül. Ez nem csoda, hiszen hatszor egymás után választották meg a Nascar közönség kedvencének annak ellenére, hogy az elmúlt tíz évbn 363 indulásból csak 18 alkalommal tudott nyerni. A nagy támogatók között egy sor világcég, az Adidas, a Chevrolet, a Polaris, a Wrangler és a Nationwide biztosító neve jelzi, hogy ez az arc igen jól segíti az üzletüket.

© AP
Valentino Rossi (Moto GP gyorsasági motorverseny – éves kereset 35 millió dollár): The Doctor (A Doktor) fogalom a gyorsasági motorversenyzésben a maga kilenc világbajnoki címével. Az olasz a kilencediket éppen az idén szerezte meg egy Yamaha motor nyergében. Csak a japán ipari óriás 16 millió dollárt fizet évente, hogy Vale náluk versenyezzen. Ehhez még búsás marketingjövedelem társul olyan nagy támogatóktól, mint a Monster energiaital gyártó vagy a Fiat autóipari konszern. Jövedelmei nagyságáról közvetve képet ad, hogy 2007-ben az olasz adóhatóság vizsgálatot indított ellene, azt gyanítva, hogy Rossi évek során összesen 112 millió eurós jövedelmet nem jelentett be. A Doktor utóbb kiegyezett a hatóságokkal, s 35 millió eurót fizetett be az állami kasszába.

© AP
Manny Pacquiao ( Professzionális box – éves kereset 40 millió dollár): A Pac-Man napjaink talán legmagasabban jegyzett boxolója. Két utolsó mérkőzésén Oscar De La Hoya, illetve Ricky Hatton ellen összesen több mint 100 millió dolláros bevétel keletkezett a fizetős (pay-per-view) tévéknél csak az Egyesült Államokban. A filippínó zseni teljesítménye olyan lenyűgöző hatással van a közönségére még a tévén keresztül is, hogy a Time magazin idén beválasztotta a világ 100 legbefolyásosabb embere közé. Pacquiao tisztában van személyisége súlyával és kisugárzásával, így nem csoda, hogy bejelentette: visszavonulása után politikai pályára kíván lépni. Akkor biztosan nem fogadhat már el szponzorpénzeket, de addig többek között a Nike sportszergyártól, az Electronic Arts (EA Sport) játékgyártótól vagy a Cafe Puro kávécégtől vaskos összegek folynak a számlájára. Pac-Man szorgos befektető is. Számos ingatlanja, sportvállalkozása és banki invesztíciója van. A legfurább invesztíciója talán az kakasfarm, ahol kakasviadalokra tenyésztenek jószágokat.

© AP
Phil Mickelson (PGA Tour golf – éves kereset 40 millió dollár): Az amerikai golf fenomén már a 39. évét tapossa, de még mindig nagyon népszerű szerte a világon annak ellenére, hogy Tiger Woods már hosszú évekkel ezelőtt az örök második pozíciójába taszította. Karrierje alatt a versenydíjakból közel 56 millió dollárt szedett össze, csak az idén 5,3 milliót. A jövedelmének nagy részét persze a szponzori szerződések adják, amelyek közül kiemelkedik a Callaway golffelszerelés-gyártóval kötött kontraktus, amelyet további öt évvel hosszabbítottak meg az idén. De többek között támogatja a Barclay’s Bank, az Exxon olajcég, a KPMG könyvelő multi, és a Rolex.

© AP
LeBron James (NBA kosárlabda – éves kereset 40 millió dollár): A vastagon kereső sportolók között a 25 éves clevelandi varázsló az egyik legfiatalabb, aki ebben a sportban Michael Jordan után hamarosan a következő nagy szupersztár lehet. Jól jelzi képességeit, hogy idén a rájátszás legértékesebb játékosának (MVP) választották. Még azelőtt 100 millió dolláros cipőszerződést kötött a Nike-val, hogy a Cleveland Caveliersnél megkapta első profi kontraktusát. Hogy csak a sporttal kelljen foglalkoznia, azt más nagy szponzori szerződések alapján befolyó összegek, például a State Farm biztosítótól, a Coca-Colától vagy éppen az MSN-től érkező milliók is garantálják.


Akik 42-110 millió dollárt kerestek (Oldaltörés)




© AP
David Beckham (labdarúgás – éves kereset 42 millió dollár): Ő a tökéletesen eladható sportoló. És el is adják. Becks már elmúlt 34 éves, de tökéletes formában van. Meghal a pályán a győzelemért, s így azok is tisztelik, akik a celebritásokat egyébként ki nem állhatják. Énekesnő feleségével, Victoriával igazi álompárt alkotnak. Szép gyermekeik vannak. Életük kész szappanopera. Nem csoda, ha a sorban állnak nála a szponzorok. Jelenlegi hivatalos munkaadója az amerikai profi futball ligában (MSL) szereplő Los Angeles Galaxy két éve 250 millió dolláros öt évre szóló szerződést kötött vele. De igen jelentős jövedelme származik az Adidas-szal, a Giorgio Armanival és a Motorolával való együttműködéséből is. Emellett feleségével közösen elindították saját illatszermárkájukat, amely egyre jobb helyet szerez a piacon.

© AP
Kimi Räikkönen (Forma-1 autóverseny – éves kereset 45 millió dollár): A Forma-1 legjobban fizetett pilótája volt a szezon végéig, amikor a sorozatban bekövetkezett számos változás miatt végül elhagyta a Ferrari istállót, sőt (ideiglenesen) a pályaversenyeket is, s leszerződött a Citroën WRC ralicsapatához. A korábbi (2007-es) világbajnok szponzorai, a Mubadala, a Red Bull, a Serenity Teraces, a TAG Heuer, a Piaggio, így még nem tudni, hogy teljes létszámban követik-e, vagy csatlakoznak-e új támogatók a 30 éves finnhez. A jégember befektetései közül a legismertebb a Räikkönen Robertson Formula-3-as versenyistálló, amelynek – mint neve is mutatja – társtulajdonosa.

© AP
Michael Jordan (NBA kosárlabda – éves kereset 45 millió dollár): Michael Jordan már a 47. évét tapossa, ami meglehetősen hihetetlennek tűnik, hiszen játéka, figurája olyannyira beleégett megszámlálhatatlanul sok ember agyába, hogy ma sem gondolnak rá másként, mint hogy ő a kosárlabdapályák uralkodója, a levegő ura. A New York-i születésű, de legnagyobb sikerei színhelyén, a Bulls székvárosában, Chicagóban élő legenda befolyását jól mutatja, hogy a Nike sportszeróriásnak az Air Jordan termékvonal több mint egymilliárd dollár bevételt termelt eddig. Az aktív sportolóként kötött szponzori szerződéseinek egy része még mindig él, hiszen változatlanul ő az egyik legismertebb sportoló a világon. Így a Coca-Colától a Chevroletig sok minden jól eladható még az arcával. Befektetései közül a legismertebb a Charlotte Bobcats NBA-csapatában szerzett tulajdonrésze. Bennfentesek tudni vélik, hogy egyszer a csapat egészét meg fogja szerezni.

© AP
Kobe Bryant (NBA kosárlabda – éves kereset 45 millió dollár): Bryant jelenleg „a szupersztár” az NBA-ben. Már négy bajnoki gyűrűt nyert a Los Angeles Lakers színeiben, s még szaporíthatja a gyűjteményét. A „Black Mamba” (Fekete Mamba) népszerűségét jó mutatja, hogy 24-es számú meze a legnagyobb darabszámban eladott trikó az Egyesült Államokban, Európában és Kínában is. A Lakerstől Bryant 21 millió dolláros éves fizetést kap, s olyan szponzorok támogatják a klubon keresztül, mint a Nike, az Upper Deck, az Activision és a VitaminWater. Ezen kívül vannak magánszerződései is, többek között a Ferreróval, a McDonald’s-szal, a Sprite-tal (csak az utóbbiért 13 millió dollárt kap a Coca-Colától), az ES Sporttal és a Reebokkal.

© AP
Tiger Woods (PGA Tour golf – éves kereset 110 millió dollár): Eldrick Tont Woods kétség kívül a világ legjobban fizetett, mert legjobban eladható sportolója. Bár a golf nem minden országban népszerű (Magyarországon is csak az utóbbi időben kezd teret hódítani), Tigert mindenhol ismerik. A kaliforniai születésű 34 éves golfzseni igen színes etnikai háttere (afrikai, kínai, dél-ázsiai, indián és fehér felmenők) is titka lehet, hogy mindenütt kedvelik. Ez az alapja annak a pályaívnek, amely az első sportolóvá teheti, aki karrierje során több mint egymilliárd dollárt keresett. Ebből a PGA Touron (ahol 71 fontos – major – versenyt nyert) keresett pénzdíja eddig mintegy 98 millió dollár, amiből az idén 10,5-öt kasszírozott. A legnagyobb a szponzorai között vannak a Nike, a Gillette, az Accenture a Buick vagy a TAG Heuer. Befektetései között a legismertebb a Tiger Woods Design golfpálya építő és működtető vállalkozás, amely az Öböl menti országokban, Kaliforniában és Mexikóban épít pályákat. Friss hírek szerint a sportoló minap kipattant hűtlenségi botránya miatt az Accenture felbontja multimillió dolláros szponzori megállapodását Woods-szal. Ha hasonlóképpen goldolkodik a többi támogató is – márpedig az AT&T és a Gillette házatáján voltak erre utaló nyilatkozatok – , lehet, hogy hamarosan Tigerre rosszabb napok jönnek. Szerencséjére elsőszámú támogatója, a Nike szilárdnak látszik.

zöldhasú
Hirdetés