Visszaminősítette Izlandot a Moodys
A befektetésre ajánlott sáv aljára minősítette vissza Izland szuverén adóskockázati besorolásait szerdán a Moody's Investors Service.
A Moody's az új osztályzatokra stabil kilátást adott, valószínűsítve, hogy a mély pénzügyi válságtól sújtott Izland a befektetésre ajánlott besorolási sávban marad. A leminősítéshez fűzött elemzésében a hitelminősítő kiemeli: Izland jelentős gazdagsága és gazdasági rugalmassága védelmet nyújtott a 2008 októberében kirobbant súlyos bank- és valutaválság után, a legutóbbi időszak gazdasági teljesítménye pedig jobb a vártnál.
A Moody's szerint úgy tűnik: az izlandi recesszió a korábban valószínűsítettnél kevésbé lesz mély, és rövidebb ideig is tart. A bankválság öröksége azonban súlyos: a hitelminősítő becslése szerint a GDP-arányos bruttó államadósság 2010-ben valamivel 150 százalék alatt tetőzik, és a nettó kormányadósság is várhatóan eléri a 100 százalékot. Az adósságállomány nettó kamatfizetési kötelezettsége 2010-ben valószínűleg elviszi a kormányzati bevételek 20 százalékát, jóllehet a "Baa" sávba besorolt szuverén adósok esetében a középérték 9 százalék - áll a Moody's szerdai londoni elemzésében.
Izlandot a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő már tavaly októberben leminősítette. A Fitch listáján az új Moody's-osztályzatnak megfelelő "BBB mínusz" az izlandi hosszú futamú adósbesorolás, amely azonban leminősítési felülvizsgálat alatt áll. A "BBB mínusz" a befektetési sáv alapfoka; ha innen a Fitch tovább rontja az osztályzatot, azzal Izland a magas hozamú spekulatív adóskockázati kategóriába kerülne át.
Izlandot tavaly november vége óta a Standard & Poor's, a világ legnagyobb hitelminősítője is "BBB mínusz" szinten tartja nyilván. Londoni feltörekvő piaci elemzők már 2006 elején azt jósolták az MTI-nek, hogy az izlandi makrohelyzet akkor már észlelt megingása a feltörekvő térség egészében gyengítheti a portfolió-befektetői kockázatvállalási készséget.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.