Egyeztetés a BÉT kereskedelmi rendszerének cseréjéről
A Budapesti Értéktőzsde Igazgatósága kibővített ülésen tárgyalta a kereskedési rendszer tervezett cseréjét, s ez ügyben további egyeztetések lesznek a piaci szereplőkkel - közölte a BÉT.
A közlemény szerint az ülésen "valamennyi meghatározó érdekcsoport" képviselve volt, s szóba kerültek a magyar tőkepiac hosszú távú fejlődésének kérdései. A BÉT menedzsmentje arra törekszik, hogy széles piaci konszenzus jöjjön létre a Xetra kereskedési rendszer bevezetését és annak ütemezését érintően - hangsúlyozza a közlemény.
A BÉT többségi tulajdonosa, a bécsi tőzsdét üzemeltető Wiener Börse AG az idén januárban jelentette be, hogy három éven belül integrálni akarja az érdekeltségi körébe tartozó közép-európai tőzsdék tevékenységét, és közös kereskedési platformot, a XETRA rendszert tervezi bevezetni. A Wiener Börsének a BÉT mellett a prágai és a ljubljanai tőzsdében is többségi részesedése van.
A Figyelő című hetilap a múlt héten számolt be arról, hogy a kereskedési rendszer cseréjével kapcsolatban hazai tőzsdetag brókercégek és kibocsátó társaságok - közülük többen kisebbségi tulajdonosok a BÉT-ben - levélben fordultak a BÉT elnökéhez információt kérve az új rendszer bevezetésének üzleti indokairól.
A lap szerint az érintettek nehezményezik, hogy az osztrák főtulajdonos nem egyeztet a kisebbségi tulajdonosokkal a BÉT-et érintő kérdésekben, és a sajtóból értesülnek egyes döntésekről és tervekről. A viszály a BÉT többségi és kisebbségi tulajdonosai között nem új keletű, a kistulajdonosok már korábban is panaszkodtak az egyeztetés hiányára.A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.