Bővíteni kell a magyar-egyiptomi kétoldalú kereskedelmet
A mintegy 280 millió dollárt kitevő magyar-egyiptomi kereskedelmi forgalom még nem meríti ki a két ország gazdasági kapcsolataiban rejlő lehetőségeket, ezért a bővíteni kell az áruforgalmat - mondta Rasid Mohamed Rasid Huszein egyiptomi kereskedelmi és ipari miniszter szerdán Budapesten az ITD Hungary által szervezett Magyar-Egyiptomi Üzleti Fórumon.
A miniszter az MTI kérdésére reálisnak nevezte Sólyom László magyar köztársasági elnök azon kijelentését, hogy az országok közötti kétoldalú kereskedelem volumenét néhány éven belül 500 millió dollárra lehet növelni. Hangsúlyozta: ezt az is alátámasztja, hogy 2003 óta körülbelül hétszeresére nőtt a külkereskedelmi forgalom Egyiptom és Magyarország között.
Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter hozzáfűzte: reális az 500 millió dolláros cél, az azonban, hogy mennyire lesz gyors a kereskedelmi kapcsolatok megélénkülése, a gazdasági kilábalás gyorsaságától is függ.
Mohamed Hoszni Mubarak Egyiptom köztársasági elnöke hangsúlyozta: sok potenciál van a kereskedelmi és befektetési kapcsolatok erősítésében. Egyiptom, mint Afrika és a Közel-Kelet egyik vezető gazdasága, a magyar működőtőke számára azért is vonzó célpont lehet, mert a gazdasági válság alig érintette az országot: 2009-re a krízis ellenére is 4,7 százalékos gazdasági növekedés várható - mondta az elnök.
Rasid Mohamed Rasid Huszein elmondta, hogy az ITDH által szervezett üzleti fórum keretet ad a kétoldalú vállalati megbeszéléséknek, amelyek után együttműködési jegyzőkönyveket is aláírnak. Az ITD Hungary adatai szerint a Magyarország és Egyiptom közötti befektetési kapcsolatok egyelőre szerények, Magyarországon néhány kisebb alaptőkével rendelkező idegenforgalmi vállalkozás működik. A legjelentősebb egyiptomi cégek Magyarországon például az Egyptair légitársaság, az Anubius Travel, a márványkitermeléssel és kereskedelemmel foglalkozó Cairo Stone, vagy a sejtterápia területén tevékenykedő Vacsera.
Az üzleti fórumot követő sajtótájékoztatón Varga István elmondta: Egyiptom az észak-afrikai régióban Magyarország legfontosabb gazdasági partnere, így közös cél az üzleti lehetőségek minél szélesebb körű kihasználása. Szólt arról is, hogy a magyar gyógyászati - és wellness-turizmus is kiváló befektetési lehetőség lehet Egyiptom számára.
Mahmud Mohieddin egyiptomi befektetési miniszter arról beszélt, hogy jelenleg 28 egyiptomi vállalatban van magyar befektetés, amelyek legtöbbje az utóbbi 5 évben valósult meg. Kiemelte: hét területen lát lehetőséget a magyar cégek számára Egyiptomban. Így a mezőgazdaság, beleértve a tej- és az élelmiszeripart, a vízgazdálkodás, a környezetvédelem, a vakcinagyártás, az orvosi műszerek és berendezések gyártása, a megújuló energia, az információtechnológia és a közlekedés területén.
Deés György, az egyik Egyiptomban érdekelt magyar cég, az Arnitel Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek elmondta: még az idén megkezdődnek a tárgyalások az egyiptomi partnerekkel két fontos magyar projektről. Az egyik egy szarvasmarha telep létrehozása, a másik pedig egy magyar fejlesztésű tengervíz sótalanító rendszer felépítése.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.