DIW: elég nagy pimaszág lenne az azonnali adóemelés
Két éven belül jelentős adóemelésre kényszerül a következő német kormány, amelynek nem lesz más választása az államháztartásban tátongó hatalmas lyukak miatt – jósolta az egyik legtekintélyesebb német gazdaságkutató intézet vezetője egy hétfőn megjelent interjúban.
Klaus Zimmermann, a DIW igazgatója szerint az adócsökkentés ígéretével kampányoló Szabad Demokrata Párt (FDP) és a konzervatív CDU-CSU már formálódó koalíciója az új kormány hivatalba lépése után „taktikai megfontolásokból kisebb adóreformot hajt végre”, de legkésőbb 2011-ben jelentős mértékű adóemelésre kényszerül majd. „Elég nagy pimaszság lenne, ha a pártok rögtön a választás után megszegnék ígéreteiket, és csökkentés helyett emelnék az adókat” – mondta Zimmermann a Thüringer Allgemeine című lapnak.
A DIW vezetője szerint az adóemelésnek nincsen alternatívája, mert az államháztartási egyensúlyának további romlásával kell számolni. „Az óriási lyukakat hosszabb távon csakis az adóteher növelésével lehet betömni” – mondta Zimmermann. A szakértő úgy látja: a forgalmi adó emelésével lehetne a legnagyobb bevételre szert tenni, és a vagyonadó bevezetése is eredményre vezethet, ezt azonban a – sokáig a jómódúak pártjának számító – liberális FDP és a konzervatívok koalíciója bizonyoson nem tudná keresztülvinni.
Szóba jöhet még az adókedvezmények leépítése. „Úgy 10 milliárd eurót lehetne így megtakarítani, ez azonban túl kevés” – mondta a gazdaságkutató szakember, aki szerint Németország „mintha végig csak mulatozott volna az utóbbi időben, és hatalmas pénzeket ölt különböző mentőprogramokba, spórolás helyett. Nem takarékoskodtunk, amikor megvolt rá a lehetőség. Ez a vonat már elment” – mondta Klaus Zimmermann.
A szeptember végi országos parlamenti választásokon győztes CDU-CSU hétfőn kezdett kormányalakítási tárgyalásokba a liberálisokkal, akik az utóbbi 11 évet ellenzékben töltötték.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.