2009. szeptember. 26. 14:15 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 07. 19:34 Gazdaság

Katona Tamás: Magyarországon nem volt egyensúlyvesztés

A világgazdasági válságban Magyarország kivétel abból a szempontból, hogy itt nem volt egyensúlyvesztés, a kormány megtette azokat a lépéseket, amelyekkel sikerült ezt megakadályozni - fogalmazta meg Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára szombaton Zalakaroson, a közgazdászok éves vándorgyűlésén.

Az államtitkár kifejtette, hogy az államháztartás GDP arányos hiánya 2006 óta a tervezett szint alatt maradt. Emlékeztetett arra, hogy idén a kiadáscsökkentés az elfogadott költségvetéshez képest 400 milliárd forintot jelent, a tavalyi első változattal összehasonlítva viszont 1.000 milliárdot, ami a GDP 3,8 százalékát teszi ki. Mindezt az agrártámogatások, a lakástámogatások, a gáz- és távhő-kompenzáció, a táppénz csökkentésével, a nyugdíjkorrekció elhalasztásával és a 13. havi nyugdíj - két-három évre történő - felfüggesztésével, továbbá a tárcáknál történt jelentős zárolással, a családtámogatások befagyasztásával, a közszféra 13. havi bérének megvonásával sikerül elérni.

Szernte a jövő évi költségvetés legfontosabb feladata, hogy az országot kivezesse a válságból, de egyszerre szolgálja az egyensúly fenntartását és a versenyképesség megőrzését, sőt lehetőség szerint javítását. Ez utóbbi elemeként határozta meg az idén a munkára rakódó terhek csökkentését és az adóátrendezést, jövőre pedig az adócsökkentést, aminek köszönhetően "0,4 százalékponttal csökken az adó- és járulékcentralizáció".

A költségvetésben fenn kell tartani a közszféra takarékosságát, prioritás a foglalkoztatás szinten tartása, majd bővítése. Ezzel eredményszemléletben 3,8 százalékos, pénzforgalomban 4 százalékos hiányt tervez a kormány, s mindez jövőre 448 milliárd forint kiadáscsökkentéssel jár.

Az egyes jelentősebb tételeket említve Katona Tamás beszélt arról, hogy a közösségi közlekedésben 40 milliárdos csökkentéssel számol a kormány, hozzátette: "de közpénzből így is lényegesen többet fordítunk erre a területre, mint a környező országok". Az önkormányzatoknál 120 milliárd forintos csökkenés várható, az egyes költségvetési fejkezetekben pedig 140 milliárdos mérséklés lesz. Bővül ugyanakkor a közbiztonságra vagy az egészségügyre fordítható forrás.

Az önkormányzatok forráscsökkenése kapcsán kifejtette: összességében 1.130 milliárd forint jut ennek a szférának, ami 4,7 százalékkal, vagyis a GDP csökkenésénél alacsonyabb mértékben mérséklődik, azaz "az önkormányzatok arányos finanszírozása nem csökken".

Elismerte, hogy a költségvetést jelentős bizonytalanságok, kockázatok befolyásolják, így a külső kereslet, a hitelek, a nemzetközi pénzpiacok alakulása, ezért tartalékol többet a költségvetés - indokolta Katona Tamás.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.