A G20 veszi át a prímet a gazdasági együttműködés koordinálásában
A világ legnagyobb fejlett, illetve fejlődő gazdaságait tömörítő G20-csoport látja majd el a globális gazdasági együttműködés folyamatos koordinálásának feladatát – közölte egy név nélkül nyilatkozó amerikai illetékes Pittsburgh-ben, ahol csütörtök este óta tart a G20 csúcsértekezlete.
Mint mondta, a legfejlettebb ipari országokat és Oroszországot tömörítő Nyolcak csoportja (G8) továbbra is tanácskozásokat tart majd, hogy olyan, mindannyiuk számára fontos ügyekről tárgyaljon, mint például a nemzetbiztonság. Ám a G8 „történelmi szerepét” (azaz a világgazdasági kérdések megvitatását és befolyásolását) a jóval szélesebb kört magában foglaló G20 veszi majd át. Az amerikai illetékes szerint ezt a változást Barack Obama amerikai elnök kezdeményezte, s hivatalosan pénteken jelentik majd be. A hírt lényegében megerősítette a The Wall Street Journal című amerikai gazdasági napilap is, internetes oldalán.
A csúcsértekezlet résztvevői közül egyelőre senki sem kommentálta a kiszivárogtatást, ám az sokat sejtet, hogy váratlanul bejelentették: Barack Obama pénteken, helyi idő szerint reggel fél kilenckor (azaz még a G20-csúcs második munkanapjának kezdete előtt) sajtóértekezletet tart.
A G20-as csoportot a „Nyolcak”, azaz az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország, Kanada, Japán, Németország és Oroszország mellett Dél-Afrika, Brazília, Kína, India, Mexikó, Argentína, Ausztrália, Indonézia, Szaúd-Arábia, Dél-Korea és Törökország alkotja, s részt vesz a csoport működésében az Európai Unió is, mint szervezet. A G20-as csoport 10 évvel ezelőtt jött létre, ám egészen a múlt év végéig (a gazdasági válság kirobbanásáig) csak miniszteri szinten ülésezett. Most viszont immár a harmadik csúcsértekezletét tartja tavaly november óta.
Az első eredmény a G20-ak pittsburghi csúcstalálkozóján, hogy öt százalékkal nagyobb szavazati jogot kapnak a Nemzetközi Valutaalapban a súlyukhoz mérve kisebb befolyással bíró országok a többségi szavazati jogot kézben tartó fejlett államoktól. A döntést megerősítették az EU illetékesei is. Korábbi hírek szerint az európai országok voltak azok, amelyek húzódoztak attól, hogy lemondjanak jelenlegi befolyásuk egy részéről az IMF-ben. G20-források szerint a mostani döntéssel a feltörekvő országok nagyobb beleszólást kapnak az IMF ügyeibe, elismerve ezzel növekvő befolyásukat a világgazdaságban.
Közben fény derült a G20-csoport záróközlemény-tervezetére, amelyben az áll, hogy még korai leállítani az államilag irányított gazdaságélénkítést a. E szerint a G20 – „ha eljön az ideje” – a rendkívüli intézkedések leállításában is együttműködik. A közlemény-tervezet szerint a G20-ak megállapodtak abban is, hogy előírásokkal kívánják elejét venni a pénzügyi ágazat esetleges túlkapásainak, együttműködnek továbbá a bankok saját tőkéjére és a bónuszkifizetésekre vonatkozó előírások kidolgozásában.
A közlemény-tervezet szerint a G20-ak egyetértettek abban, hogy 2012 végére kell bevezetni azokat az új szabályokat, amelyek a banktőke minőségére és összegére vonatkoznak. A tervezet szerint a G20-ak felszólították a Világbankot, hogy működjön együtt más donorügynökségekkel egy olyan alap létrehozásában, amely támogatná a mezőgazdasági befektetéseket a világ legszegényebb országaiban. A G20-ak szerint 2010 első félévéig felül kell vizsgálni a Világbank és a regionális fejlesztési bankok tőkeszükségletét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.