Fitch: tíz százalékponttal növekszik az államadósság-rátánk
A recesszió következtében átlagosan tíz százalékponttal növekszik a közép-európai hármak – Magyarország, Csehország és Lengyelország – GDP-arányos államadósság-rátája 2010 végéig a tavaly év végi szintekről – áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban kiadott elemzésében, amely ugyanakkor reálisnak nevezi a magyar államháztartási deficitcsökkentési célt, és elsősorban a két másik ország költségvetési folyamatait minősíti kockázatosnak.
A három országról adott, tízoldalas összehasonlító értékelésében a legnagyobb európai hitelminősítő azt jósolta, hogy a világgazdaság egészének teljesítménye az idén 3,3 százalékkal esik reálértéken a tavaly mért 1,8 százalékos globális reálnövekedés után. Ebben a helyzetben a Fitch Ratings azzal számol, hogy az általa besorolással ellátott szuverén adósok „hatalmas többségének” költségvetési helyzete romlani fog az idén a tavalyihoz képest.
A hitelminősítő szerint az idén a 27 tagú Európai Unió egészében, súlyozás nélküli átlagot számolva 4,1 százalékponttal növekszik a GDP-arányos államháztartási hiány, amely átlagosan 5,7 százalék lesz.
A Fitch Magyarországon 6,7 százalékos, Csehországban 4,5 százalékos gazdasági visszaesést jósol reálértéken 2009-ben. Lengyelországban viszont 0,8 százalékos növekedést vár. A hitelminősítő hétfői előrejelzésében 2010-re 1,0 százalékos cseh és 1,5 százalékos lengyel növekedést, Magyarországon 0,4 százalékos GDP-csökkenést valószínűsít. Mindazonáltal már nem minden nagy citybeli ház ért egyet azzal, hogy a magyar gazdaság jövőre is recesszióban lesz.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői a második negyedévi magyar GDP-adatokról két hete kiadott részletes összesítés után azt írták: a számsor arra utal, hogy a magyarországi recesszió valószínűleg már elérte mélypontját. Ennek alapján a ház a 2010 egészére szóló magyarországi GDP-prognózisát 0,5 százalékos növekedésre javította az addig érvényben volt, 0,5 százalékos visszaesést valószínűsítő előrejelzésről.
A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) londoni befektetési részlegének nemrég kiadott új negyedéves feltörekvő piaci prognózisában szintén az állt, hogy a magyar gazdaság már túljutott a legnehezebb időszakon, és 2010 elején jó eséllyel megindul a növekedés.
Magyarországon e cég új forgatókönyve szerint is növekedés lesz 2010 egészében, összesen 0,2 százalékos, a BoA-ML által az idei évre várt 6,6 százalékos visszaesés után.
A Fitch Ratings hétfői londoni elemzése szerint a magyar kormány jövő évi, 3,8 százalékos GDP-arányos államháztartási deficitcélja reális. A bizonytalan gazdasági kilátások miatt ugyanakkor változatlanul vannak költségvetési kockázatok, és (a konszolidációs program) végrehajtási kockázata „sem elhanyagolható”, tekintettel a jövő tavaszi választások közeledtére.
A jelenlegi közvélemény-kutatási adatok alapján a választásokat valószínűleg a Fidesz-KDNP pártszövetség nyeri, amely azonban még „nem fejtette ki egyértelműen” költségvetés-politikai prioritásait és céljait – áll a Fitch elemzésében.
A hitelminősítő előrejelzése szerint a GDP-arányos magyar államadósság-ráta 2008 vége és 2010 vége között tíz százalékponttal 82,5 százalékra növekszik, a nemzetközi pénzügyi szervezetek és az EU finanszírozási kereteinek lehívása nyomán, és a gyenge gazdasági teljesítményhez kapcsolódó negatív adósságdinamikák miatt. Ilyen magas adósságszinttel Magyarországnak nincs sok lehetősége gazdaságpolitikai „elcsúszásokra”, vagy további negatív sokkok feldolgozására – áll a Fitch Ratings hétfői londoni elemzésében.
A cég előrejelzése szerint cseh államadósság-ráta a 2008 végétől számított két évben 10,9 százalékponttal 40,8 százalékra, a lengyel adósságráta 9,1 százalékponttal 56,3 százalékra emelkedik.
A Fitch londoni elemzői kiemelik ugyanakkor, hogy miközben a magyar államháztartási hiány várhatóan 0,1 százalékponttal csökken jövőre, a cseh és a lengyel deficit a ház prognózisa szerint 0,3, illetve 0,8 százalékponttal egyaránt 6 százalék fölé duzzad 2010-ben. A cég kiemelte Csehországot, ahol az elemzés szerint jelentős a politikai kockázat, és „erősen bizonytalanok” a 2010-es költségvetés kilátásai.
A Fitch azzal számol, hogy a jövő évi cseh költségvetés tartalmaz majd „bizonyos mértékű” kiadáscsökkentési intézkedéseket. Ezek elmaradása esetén azonban Csehország államháztartási hiánya 2010-ben meghaladhatja a hazai össztermék 7 százalékát is.
A hitelminősítő szerint Csehország hosszabb ideig nem tud a térségbeli partnereinél jóval nagyobb központi hiányokat halmozni, mivel adósságdinamikái előbb-utóbb már nem fognak megfelelni jelenlegi – egyébként elsőrendű, „A plusz” – szuverén adósbesorolásának. Ha a választások után nem alakul erős parlamenti támogatással bíró kormány, kérdésessé válhat, hogy Csehország képes lesz-e középtávon csökkenteni költségvetési deficitjét, és ez „negatív nyomást” gyakorolhat a cseh adósbesorolásra – áll a Fitch elemzésében. A hitelminősítő Magyarországra „BBB”, Lengyelországra „A mínusz” adósosztályzatot tart érvényben.
A cég szerint az általa 6,3 százalékosra jósolt jövő évi lengyel államháztartási hiány valószínűsíti, hogy Lengyelország euróövezeti csatlakozása késni fog a Fitch korábbi előrejelzéseiben szereplő 2013-hoz képest. Más nagy londoni házak azt jósolják, hogy a hármak közül Magyarország lép be elsőként az euróövezetbe, mert itt van a legjobb esély arra, hogy az államháztartási hiány belátható időn belül a felső tűréshatárra süllyed. A JP Morgan londoni elemzőinek legutóbbi prognózisa szerint 2014-2016 között várható az országcsoport valutauniós belépése, de Magyarország a másik két térségi országot egy évvel megelőzve bevezetheti az eurót.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.