2009. szeptember. 18. 12:15 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 18. 12:08 Gazdaság

A külföldi befektetők hosszú távú fejlesztési stratégiát várnak Romániától

Romániának hosszú távú fejlesztési stratégiát kellene kidolgoznia - elsősorban a mezőgazdaság, az energia, az építőipar és az infrastruktúra területén -, ha a következő esztendőkben is számít a külföldi tőkére - mondta a Ziarul Financiarnak Doina Ciomag, a külföldi befektetők romániai tanácsának (CIS) vezérigazgatója.

A CIS több mint 100 olyan multinacionális vállalatot tömörít, amely az eddigi külföldi befektetések mintegy 60 százalékát valósította meg Romániában. A román pénzügyi-üzleti napilap pénteki számában a tisztségviselő felidézi: a 2006 és 2008 közötti időszakban érkezett Romániába a ma jelenlévő tőke mintegy fele. Ez akkor az európai uniós csatlakozásból fakadó kedvező konjunktúrának volt köszönhető, rendkívül kedvezőek voltak a makrogazdasági mutatók is.

A lap idézi az ENSZ kereskedelmi és fejlesztési ügyekre szakosodott szervezetének, az UNCTAD-nak egy jelentését, amely szerint Románia az Európai Unió tagországai között a tizedik helyet foglalja el a 2008-ban megvalósított működő tőkebefektetéseket illetően, ezek értéke 9,3 milliárd euró volt. E jelentésből az is kiderül, hogy az idei év első hét hónapjában 2,1 milliárd euró tőke érkezett az országba.

A CIS vezérigazgatója szerint Románia kétségtelenül gazdag potenciállal rendelkezik, rendkívül vonzó a befektetők számára, a mutatók terén sem áll rosszul. Hozzáteszi viszont: Románia "tevőlegesen" semmit sem tett eddig a tőkevonzás érdekében, a konjunktúra "önműködően" hozta be az országba a külföldi pénzeket. Ahhoz azonban, hogy az országnak ez a vonzereje fennmaradjon, a továbbiakban erőfeszítéseket kell tennie. Ciomag hangsúlyozza: a külföldi befektetőkért folyó versenyben szélesedett a mezőny, már meg kell mérkőzni Oroszországgal, Ukrajnával és Ázsia több államával is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.