Befektetési tanácsok szeptember közepére
Az alapvető piaci viszonyokban még mindig nem következett be érdemi változás. Az indexek, árak, árfolyamok folyamatos változása továbbra sem trendszerű, ennek ellenére vannak már jelek, amelyek azt mutatják, hogy készülőben van egy minden piacra kiterjedő alapvető változás. Mire figyeljünk a héten?
A dollár gyengülése nem hozta magával a feltörekvő piaci devizáknak az utóbbi időben szinte automatikus erősödését, korábban ugyanis az amerikai valuta erősödése a kockázatvállalási hajlandóság gyengülését jelentette, míg a gyengülés a kockázatvállalási hajlandóság emelkedését jelezte. Ezúttal viszont a dollárgyengüléssel együtt a feltörekvő devizák is enyhe gyengülést mutattak, ami azt jelzi, hogy a dollár menekülődeviza szerepe csökkent, mivel a dolláreszközök tartását az eddigieknél kockázatosabbnak ítélik a piaci szereplők. Ennek okát elsősorban abban látjuk, hogy az államháztartás finanszírozási helyzete folyamatosan romlik, és az elnök egészségügyi reformterveivel kapcsolatban vezető közgazdászok kifejtették, hogy a teljes körű állami egészségügyi ellátórendszer átalakítása inflációgerjesztő hatása révén erős nyomást fejthet ki a gazdaságra.
A hazai piacon a forint ismételt gyengülését figyelhettük meg, de egyértelmű trendről továbbra sem beszélhetünk. Vagyis nem kell tartanunk hirtelen, nagymértékű elmozdulástól.
Devizapiac
Az EUR/USD kitört a korábbi oldalazásból – illetve úgy tűnik, hogy egy hosszabb dollárgyengülési periódusba léptünk.
Az 1,47-es szint kisebb megálló lehet, de egyre valószínűbb, hogy hamarosan meglátjuk az 1,50-es szintet is. A kereskedési sáv fokozatos feltolódása miatt így ezúttal az 1,44-es szint körül EUR/USD vételt javasolunk. A pozíció zárását az 1,49-es szint felett is elképzelhetőnek tartjuk.
A hazai piacon ismét egy kisebb forintgyengülés indult meg, de ennek mértéke még mindig nem olyan, hogy a vezető devizákkal szembeni trendszerű gyengülésről beszéljünk. Ennek oka, hogy a nemzetközi trendekben sem várunk jelentős változásokat. A dollár gyengülése pedig a figyelmet még mindig a kockázatosabb eszközök, köztük a feltörekvő devizák irányába terelik.
Az euróval szemben kialakult kisebb trend még megerősítésre szorul, de a keresztárfolyam alakulása kicsit emlékeztet, a hetekkel ezelőtti EUR/USD alakulására. Ott is azt láttuk, hogy oldalazó mozgást végez a devizapár, mígnem egy kitörés meg nem erősítette a dollár gyengülését. A forint esetében tehát lehet tartani tőle, hogy a 275,50-es szint után egy komolyabb gyengülés következik. Ennek mértéke a 280-285-ös szintig vetheti vissza a keresztárfolyamot, de a korábbi 290- feletti szintek nem elérhetők.
Az előbbiekhez igazodva ajánlásunk tehát EUR/HUF vétel a 272-es szint alatt. A pozíciót 275-276 között, illetve egy nagyobb esésben 279 körül zárható, amennyiben előrejelzésünk megfelelő pontosságú.
Az USA tízéves államkötvények hozama továbbra is 3,4 százalék körül ingadozik, míg a hasonló futamidejű német államkötvények hozama 3,5 százalék körül alakult. Nagy változás tehát nincs, de amikor hosszan tartó deflációs időszakra számít a piaci szereplők nagy része, akkor a változatlan hozamszint azt jelenti, hogy a bizalom az állampapírok iránt kissé romlik. Ennek oka pedig az általunk is sokszor említett jelentős elsődleges kínálat. Így ebben a szegmensben továbbra sem javasolunk befektetéseket.
A hazai piacon az 5 évesnél hosszabb lejáratú kötvények hozama 8-8,2 százalék körül stagnált, míg a rövidebb lejáratok hozama 7,6-7,7 százalék körüli szintre csökkent. Tehát a piac további kamatvágást áraz, azonban - a nemzetközi trendeknek megfelelően – kisebb a kereslet a hosszabb lejáratú adósságpapírok iránt. Ennek az az oka, hogy a fejlett piacok hiteléhsége előbb-utóbb a feltörekvő piacokra is kihat, ami a kereslet csökkenésében és végül a hozamok emelkedésében nyilvánulhat meg. Igaz, ez inkább csak hosszabb távon ható tényező, de a befektetők már most igyekeznek beárazni a várható kereslet/kínálati viszonyokat.
Ebben a helyzetben ajánlásunk változatlan maradt. Továbbra is a rövid, 3-6 hónapos lejáratú kötvények vételét, tartását ajánljuk.
A fejlett piacok újabb csúcsot értek el, azonban továbbra is minimális mértékben sikerült a korábbi csúcsokat meghaladni, így egyértelmű kitörés továbbra sincs. Nagyon kényes a helyzet az elemzők és a befektetési tanácsadók számára, mivel azon őrlődnek, hogy ha nem tanácsolják részvények vételét, kimaradnak az esetleges kitörés során, de ha vásárlást ajánlanak, akkor egy hatalmas eséssel újra nagy veszteségeket generálhatnak…
Ez a dilemma látszik a piacokon: már hetek, hónapok óta oldalazást látunk, a forgalom alacsony, a vevők és eladók egyensúlya mellett. Napról napra vagy az egyik, vagy a másik oldal nagyobb kilengéseket is előidéz, ám hosszú távú trendet egyik oldal sem képes kialakítani. Ennek oka elsősorban az, hogy most hosszú távra senki nem szeretne befektetni, inkább csak rövid lejáratú befektetésekben gondolkodnak. Ez érthető is. A makrogazdasági adatok ugyanis továbbra sem jelentenek támpontot, a vállalati eredmények pedig szintén nem informatívak… A piaci folyamatokba való – szükséges - állami beavatkozások miatt olyan piaci helyzet alakult ki, ami nehezen elemezhető és értelmezhető a szabad piac elemzésére használt eszközökkel.
A magunk részéről azon az állásponton vagyunk, hogy a gazdasági válság lefutása még korántsem borítékolható, így a piacok kilábalása sem egyértelmű számunkra. Nem csak az ellentmondásos makrogazdasági helyzet, de annak problémás elemezhetőségét is kockázatként éljük meg, ami arra öaztönöz, hogy kockázatkerülő befektetési stratégiákat ajánljunk.
Ami az ábrán elsőre is elég feltűnő: a szűkülő csatornában oldalazó index heti volatilitása emelkedik. Ez kockázatot jelez, de egyben lehetőséget is. Kockázat azok számára, akik hosszabb távú befektetésekben gondolkodnak, míg lehetőség azoknak, akik kifejezetten spekulatív szándékkel fektetnek részvényekbe. Persze a rizikó számukra is óriási, de a spekulatív befektetők minden esetben vállalják ezeket. Ajánlásunk itt sem változott tehát: a még meglévő részvényeken elérhető nyereségek realizálását javasoljuk.
Ajánlás |
Devizapiac: EUR/USD: Vétel: 1,44 alatt Eladás: 1,49 körül EUR/HUF: Vétel: 272 alatt Eladás: 276 fölött USD/HUF: kivárás Nemzetközi részvénypiac: EU részvények: meglévő részvények eladása USA részvények: meglévő részvények eladása Orosz részvények: meglévő részvények eladása Egyéb feltörekvők: meglévő részvények eladása Hazai részvénypiac: Meglévő részvények eladása Kötvénypiac: Fejlett piacok: eladás Hazai piac: rövid lejáratok (3-6 hónap) tartása Befektetési alapok: Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal) |
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.