Befektetési tanácsok szeptember második hetére
Az elmúlt két hét nem hozott sok változást, pedig az elemzők, a piaci szereplők nagy része egész nyáron arra várt, hogy szeptemberben határozott irányt vesz a piac, és akár az év teljes hátralévő részét meghatározza majd. Látszólag semmi nem változott, de ha a felszínt kissé megkapargatjuk, felfedezhetünk olyan jeleket, amelyek talán segítenek közelebb jutni az örök kérdéshez: mi várható a következő napokban?
A nyári emelkedés után a piacok megtorpanni látszanak, annak ellenére, hogy a makrogazdasági adatok továbbra is azt mutatják, a recesszió enyhül, egyre közelebb a kilábalás. Talán az bizonytalanítja el a piaci szereplőket, hogy a foglalkoztatási adatok még mindig romló tendenciákat mutatnak. Márpedig tartós gazdasági növekedés a fogyasztás bővülése nélkül nehezen képzelhető el. Most az a nagy kérdés, hogy vajon az állami kiadások képesek-e átlendíteni a holtponton a gazdaságokat, vagy „W” lefutású recesszióba csúszunk.
Devizapiac
Az EUR/USD kereskedése során nem történt jelentős változás. A mozgás intenzitása trendszerűen csökken ugyan, de a dollár gyengülése jellemzi továbbra is a piacot.
A kisebb volatilitás ellenére sem tört meg a most már egyértelművé váló trend. A csökkenő mértékű kilengések ezúttal nem a piaci hangulat megnyugvását, hanem inkább a befektetők tanácstalanságát mutatja, akik inkább a kivárást választják aktív pozícióépítés helyett. Ennek oka, hogy a jegybanki alapkamatok várhatóan még hosszú időn keresztül változatlanok maradnak, miközben a makrogazdasági adatok továbbra is vegyes képet mutatnak, ezért nem adnak irányt a kereskedésnek. Fontos azonban, hogy élénkülés a tapasztalatok szerint inkább csak szeptember második felében várható, amikor a szabadságok után az intézményi és általában a nagybefektetők értékelik a piaci viszonyokat, saját helyzetüket, s csak ezek után vállalnak pozíciókat a piacon. Jelenleg – rövid távon – irány nélküli kereskedésre készülhetünk, de nem szabad elfelejteni, hogy a beszűkülő csatornába szoruló keresztárfolyam kitörést jelezhet. Ennek irányát ma nehéz lenne megmondani, de feltehetőleg az fog dönteni, hogy a recesszió lefutása merre tart.
Abban az esetben ugyanis, ha további javulás látható a makrogazdasági adatokban, a dollár gyengülése szinte biztosra vehető. Amennyiben viszont a még mindig komoly eséllyel bekövetkező „W” alakú lefutású recesszió alakul ki, a dollárba menekülő tőke ismét a dollár erősödését hozhatja. Az EUR/USD tekintetében a következő napokban nem várható komoly elmozdulás, így mi is csak a kivárást ajánlhatjuk mint hatékony befektetői magatartást.
A hazai piacon kicsit érdekesebben alakult a kerekedés: a forint az utóbbi napokban gyengült a vezető devizákhoz képest. Mivel a feltörekvő devizák enyhe gyengülése általános jelenség volt a világ devizapiacain, ezt a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság kisebb megingásaként értelmezzük.
A forint tehát az euróval szemben kissé megingott, ráadásul ezzel a keresztárfolyam a korábbi trendből „kioldalazott”, így a forint további jelentős erősödésére a közeli napokban nem számíthatunk. Ellenben annak sem látjuk reális veszélyét, hogy gyengülő pályára kerülünk, a legvalószínűbb, hogy a 270-es szint körüli oldalazás marad a meghatározó az EUR/HUF kereskedésében. Ennek értelmében a forint piacára is kivárást ajánlunk.
A fejlett piacokon meglehetősen eseménytelen napok vannak mögöttünk, mivel az USA, valamint a német tízéves államkötvények hozama gyakorlatilag stagnál a 3,5 százalékos szint körül. Ezért ezúttal is csak azt tudjuk mondani, hogy a fejlett piaci kötvények vásárlását nem ajánljuk, mivel a kibocsátás meredeken emelkedik, miközben a kereslet inkább csökken.
A hazai piacon sem volt túl nagy mozgás, de a hozamok alakulása továbbra is azt mutatja, hogy van bizalom a magyar adósságpapírok iránt.
A rövid oldalon a további kamatcsökkentési várakozások miatt még mindig csökkennek a hozamok, míg a hosszabb futamidők esetében a fejlett piacokon tapasztalható bizonytalanság miatt kisebb emelkedést tapasztalhattunk. Látható tehát, hogy a hazai makrogazdasági, vagy éppen politikai események nem hatottak a hozamok alakulására. Ennek oka az, hogy a magyar gazdaság hozza a tőle elvárt adatokat, bár – meg kell jegyezni – az elvárások nem túl nagyok.
Ebben a helyzetben továbbra sem javasoljuk a hosszú, vagy a középtávú kötvények vételét, így marad a rövid futamidejű (3-6 hónap) kötvények tartása, vétele.
A nemzetközi piaci hangulat továbbra is ingadozó, de ez nem elég ahhoz, hogy a részvények trendszerű mozgást produkáljanak. A korábbi kitörési kísérletet nem sikerült megerősíteni, de esés sem következett be. Inkább csak oldalirányú mozgások jellemzik a piacot. Ezek okairól a korábbiakban már sokszor, sok helyen olvashattunk, így külön részletezés nélkül csak annyit érdemes említeni, hogy amíg nem látható határozott irány a makrogazdasági tendenciák terén, addig a részvénypiac sem fog érdemi mozgásokat produkálni.
A héten nem várunk olyan adatot, ami a makrogazdasági pálya tekintetében új információval szolgál, ezért a fejlett piacok jelentős mozgására sem számítunk. Persze, aki spekulatív jelleggel kíván részvényekkel üzletelni, annak van tere erre, de ebben heti szinten nem tudunk hathatós segítséget adni.
A hazai piac az augusztus 20-ai szünnapok után jócskán behozta lemaradását, sőt, még felülteljesítővé is vált a regionális, de akár globális összehasonlításban is. Ennek oka, hogy a térséget a befektetők az utóbbi időben a feltörekvő piacok közül meglehetősen felülsúlyozzák, de az egyes vállalatok gazdálkodásában nem következtek be döntő változások. Így a részvénypiacon is a nemzetközi hatások mozgatták az árakat.
Ennek megfelelően a múlt héten már csökkenő árakat láthattunk, hiszen a nemzetközi piacokat is általában a csökkenés jellemezte. A volatilitás emelkedőben van, miközben a vezető részvények a lokális csúcsok alatt tartózkodnak. A 20 ezres szinten tehát egyelőre elfogyott a levegő, a lélektani határ átlépése ma elég utópisztikus gondolatnak tűnik. Ennek ellenére kedvező nemzetközi környezetben elképzelhető, hogy mégis újra elérjük vagy meghaladjuk a 20 ezer pontos lokális maximumot, de még ekkor sem beszélhetünk egyértelmű emelkedő trendről. Innen ugyanis egy kettős csúcs után még mindig fordulhat a piac. Ebben az esetben a 16 ezer pontos szint is elérhetővé válhat. A kockázatok emelkedése miatt tehát kivárást javasolunk a hazai részvények tekintetében.
Ajánlás |
Devizapiac: EUR/USD: kivárás EUR/HUF: kivárás USD/HUF: kivárás Nemzetközi részvénypiac: EU részvények: meglévő részvények eladása USA részvények: meglévő részvények eladása Orosz részvények: meglévő részvények eladása Egyéb feltörekvők: meglévő részvények eladása Hazai részvénypiac: Meglévő részvények eladása Kötvénypiac: Fejlett piacok: eladás Hazai piac: rövid lejáratok (3-6 hónap) tartása Befektetési alapok: Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal) |
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.