A britek adóemelés helyett inkább megszorítást akarnak
A britek nagy többsége adóemelés helyett inkább a kormányzati kiadások csökkentését pártolná a példátlannak ígérkező államháztartási hiány lefaragására.
A The Sunday Times című vezető vasárnapi brit lap megrendelésére készült országos felmérés kimutatta, hogy a választók 60 százaléka tartaná helyesebbnek az állami költekezés visszafogását, és csak 21 százalék mondta azt, hogy szerinte adóemeléssel kellene csökkenteni a központi deficitet.
Nagy-Britannia államháztartási hiánya az idei pénzügyi évben a költségvetésbe beállított előrejelzés szerint 175 milliárd font (54 ezer milliárd forint) lesz, ami a hazai össztermék (GDP) becsült értékének 12,4 százalékát tenné ki. Ez a modern brit gazdaságtörténet eddig legnagyobb központi deficitje lenne.
A hiányt elsősorban a súlyos recesszióban lévő brit gazdaság felélesztésére és a bankszektor tőkepótlására szánt állami kiadások duzzasztják.
Alistair Darling, a munkáspárti kormány pénzügyminisztere üzleti vezetők előtt tartott minapi beszédében kijelentette: ha a kormány most kiadáscsökkentésekbe kezdene, azzal "megfojtaná" a kilábalás előtt álló gazdaságot. Darling utalást tett állami vagyonok privatizációjának lehetőségére a forrásteremtés egyik eszközeként.
A húsz legnagyobb ipari és felzárkózó gazdaság (G20) pénzügyminisztereinek szeptember eleji londoni értekezletén is arról született egyezség, hogy még nem jött el az ideje a gazdaságélénkítő költségvetési és pénzügypolitikai intézkedések visszavonásának, azzal együtt sem, hogy már vannak egyértelmű jelei a világgazdaság stabilizálódásának.
A londoni ülés zárónyilatkozata szerint csak akkor lehet szó az "exitstratégia" alkalmazásáról - vagyis a költségvetési forrásokból és jegybanki likviditásinjekciókból finanszírozott gazdaságösztönzés felszámolásáról -, ha a világgazdaság már egyértelműen ismét növekedési pályára került.
A Húszak által eddig megtett, illetve vállalt recesszióellenes intézkedések nyomán 2010 végéig összesen ötezer milliárd dollár (csaknem 950 ezer milliárd forint) fordítható a világgazdaság újjáélesztésére.
A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő nemrég - hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó lépéssel - stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra változtatta Nagy-Britannia lehető legjobb, "AAA" szintű szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon elérheti a GDP-érték 100 százalékát.
A brit osztályzati kilátás rontása komoly megrettenést okozott a piacon. Felmerült ugyanis annak a rémképe, hogy ha Nagy-Britannia elveszítheti "AAA" besorolását, akkor a hasonló költségvetési és államadósság-gondokkal küszködő Egyesült Államok ugyanilyen szintű adósosztályzata sincs biztonságban, márpedig az amerikai "AAA" a piaci kockázat megítélés globális alapmércéje. A nemzetközi hitelminősítők ugyanakkor már jelezték, hogy az Egyesült Államok leminősítése nincs napirenden.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.