2009. augusztus. 28. 13:06 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 28. 12:53 Gazdaság

Cseh pénzügyminiszter: elkerülhetetlen lesz a 7 százalékos hiány

Elkerülhetetlen, hogy a jövőre az államháztartás rekord nagyságú, 230 milliárd koronás (mintegy 2449 milliárd forint), GDP-arányosan 7,1 százalékos hiánnyal számoljon - állítja Eduard Janota cseh pénzügyminiszter a Hospodárské Noviny című cseh politikai és gazdasági napilapban pénteken megjelent interjújában.

A miniszter azután jutott erre a véleményre, hogy csütörtökön tárgyalt a két legerősebb politikai párt - a Polgári Demokratikus Párt (ODS) és a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) - elnökeivel, akik egyértelműen a tudomására hozták: lehetetlen, hogy az októberi előre hozott parlamenti választás előtt a két párt áldását adja a miniszter által javasolt takarékossági intézkedésekre.

"Mindketten jelezték, hogy véleményük szerint lehetetlen a javasolt takarékossági csomag megvitatása. Nincs más választásom, mint a költségvetés tervezetébe bevenni a 230 milliárdos hiányt" - nyilatkozta Janota. Felhívta a figyelmet arra, hogy ez a dolog komolyan veszélyezteti Csehország kockázati besorolását, amely várhatóan romlani fog. "Ha az ügynökségek látni fogják, hogy a tavalyi 1,6 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány jövőre 7,1 százalékra emelkedik, akkor az kockázatai besorolásunk átértékeléséhez vezethet" - mutatott rá Janota.

Meggyőződése, hogyha a politikai pártok most, még az októberi választás előtt meg tudnának egyezni a takarékossági intézkedésekben, mintegy 70 milliárd koronával csökkenteni lehetne a jövő évi hiányt.

Június elején Jan Fischer kormányfő még azt közölte, hogy jövőre az államháztartás hiánya a GDP öt százalékának fog megfelelni, azaz 170 milliárd korona (mintegy 1808 milliárd forint) körül lesz.

A pénzügyi tárca várakozásai szerint a cseh államháztartási hiány az idén eléri a GDP 4,5 százalékát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.