Mit mondanak a jósok a forintról: erős lesz vagy gyenge...
Az utóbbi egy évben a forint akkora ingadozást mutatott, hogy mindannyian beleszédültünk: az euróhoz mérve 230 és 320, a dollárhoz hasonlítva pedig 140 és 250 között tekergett az árfolyamgörbe. Mostanság egy euró 260-270 forintot kóstál, s ebből a sávból a magyar deviza a legközelebbi jövőben tán nem is fog kitörni. Persze erre nem volna érdemes mérget venni, mert a valószínű árfolyamváltozásokról pro és kontra mindenfélét írtak már a szakértők.
Ha a kockázatvállalási hajlandóság további erősödik, akkor gyengülhetnek a hagyományos menedékvaluták, és ebből a felzárkózó piaci fizetőeszközök jelentős hasznot húzhatnak, jól járhat a forint és a zloty. Idén, az év hátralévő részére általánosságban gyenge dollárt és japán jent jósolnak az elemzők, arra a vélekedésre hivatkozva, hogy valamiféle komolyabb részvénypiaci korrekció valószínűsége elenyészőben van. Az előzőeket vázoló Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport globális devizastratégiai részlegének londoni szakértői 2010 második negyedére pedig a 240 forint alatti euróárfolyamot sem tartják kizártnak. A Temze parton úgy látják, hogy ebben a környezetben a forintnak és a zlotynak „jól kell teljesítenie”. A ház legutolsó előrejelzésében az idei harmadik negyedévre átlagosan 264 forintos, a negyedik negyedévre 250 forintos, 2010 közepére pedig már 235 forintos euróárfolyam szerepel.
Itthonról valószínűleg ugyan az a piac másnak látszik. Az Equilor Befektetési Zrt. elemzése szerint például túlzó optimizmusra vall, hogy a piaci szereplők egy része a javuló gazdasági adatok miatt már azt hiszi, hogy túl vagyunk a válság nehezén. Pedig intő jel a növekvő munkanélküliség, amelynek tetőzése 2010 közepe felé várható. Az állástalanok számának növekedésével együtt a belső, fogyasztói kereslet is megcsappan, amely pedig a fogyasztásra építő társadalmak esetében akadályozza a gyors kilábalást. Továbbá – vélik a magyar pénzügyi szolgáltatónál – még mindig túlsúlyban vannak a forint gyengülésére ható tényezők. A részvénypiacokon a harmadik negyedévben várhatóan komolyabb korrekció zajlik majd, s a befektetők a biztosabb befektetési formák felé mozdulhatnak el. Ez kényszerűen a fejlődő piaci, köztük a magyar piaci eszközök eladásával, így a forint, a magyar államkötvény-, illetve részvényportfolió eladásával jár.
© hvg.hu |
Az instabil belpolitikai helyzet is veszélyeket hordoz, s a jövő évi költségvetés elfogadása körül is lehetnek bizonytalanságok. Bajnai Gordon nem véletlenül emelte ki, hogy ez a büdzsé a remegő ujjú New York-i és londoni brókereket is meg kell, hogy győzze. A kormányfői fogadkozás ellenére a tapasztalatok azt mutatják, hogy az országgyűlési választások közeledtével a kormánypártok a népszerűség érdekében hajlamosak engedni a gyeplőn. Kérdéses tehát, hogy ilyen légkörben is megmarad-e a kormány támogatottsága, vagy előrehozott választásokkal kell számolni, amely önmagában a forint gyengülését okozhatja, ami pedig ellehetetleníti a további kamatcsökkentést. Az alapkamat csökkentése ellen szól az emelkedő inflációs pálya is, amelyet a kormány adóváltoztatási tervei generálnak. A növekvő fogyasztói árindex veszélyezteti a jegybank középtávú inflációs célkitűzésének elérését, ami szintén ellene szól a kamatcsökkentésnek.
Forint és euró. Egyszer fent, másszor lent © hvg.hu |
A GKI elemzése szerint a Magyarországról alkotott kép rosszabb, mint gazdaságának tényleges helyzete, hiszen a 2009-2010-ben kevés EU-tagországnak lesz a magyaréhoz hasonlóan alacsony államháztartási hiánya. Az államadósság szintje a régióban nálunk a legmagasabb, de az elkövetkező két évben durván emelkedő nyugat-európai átlagnál alacsonyabb. A GDP-arányos külső finanszírozási igényünk a legnagyobb a visegrádi országok között; de lényegesen alatta van a balti országokénak, továbbá a románnak és a bolgárnak. A külföldi adósságszolgálat az export 12-13 százalékát teszi ki, ami alig több mint fele a lengyelnek. Ráadásul az IMF szerint a G20-ak átlagos államháztartási hiánya 2009-ben a GDP 9 százaléka lesz, államadósságuk pedig már 2009-ben eléri a GDP 90 százalékát, aminél a magyar mutatók jobbak.
Minta forint. Nagyjából ott van, ahol lennie kell © hvg.hu |
A válságot azonban ennek ellenére sem fogjuk gyorsan a hátunk mögött hagyni. A GKI szerint a GDP az idén 6,5 százalékkal csökken. A munkanélküliség tovább emelkedik, erősödik a megtakarítási kényszer, s csökken a vásárlási kedv, illetve e mögött a szabadon elkölthető jövedelemhányad, amelynek esése még a 2,5 százalékra várható reálkereset-csökkenést is meghaladja. Növekedni fog viszont az infláció, amelyet jelenleg az áfa- és jövedékiadó-emelés mozgat. A fogyasztói árindex az év végére a 7 százalékot is meghaladhatja, s 2010 elején sem várható, hogy csökkenne.
Az elmúlt időszak legnagyobb tanulsága, hogy a forint árfolyamát – legalább is rövid távon – nem elsősorban a magyar makroadatok határozzák meg, hanem a nemzetközi pénzpiacok hangulata. Márpedig a pénzpiacokon optimista hangulat uralkodott el és válik egyre erősebbé. Többnyire jók az amerikai mako- és tőzsdei adatok, s a befektetők is már az emelkedésben hisznek, azaz vásárolnak, mert nem szeretnének lemaradni a profit expresszről. A dollár ebben a helyzetben a helyzetben gyengül, a feltörekvő piaci devizák viszont erősödnek minden nagy tartalékdevizához képest.
Sima útja lesz az erős forintnak. Lehet hozzá gőz © sxc.hu |
Erre azonban az európai nyaralási szezon végéig, s az üzlet élet szokásos őszi felpörgéséig még biztosan várni kell. Ha ez megtörténik, s a magyar gazdaság legfontosabb piacai már tényleg képesek lesznek tartósnak tűnő élénkülést felmutatni, az akár tovább egyengetheti az utat az erős forint előtt, ahogy azt a Bank of America-Merrill Lynch szakemberei megelőlegezték.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.