IMF: Dél-Korea hamar magához fog térni
Az egyik legerősebb ázsiai gazdaságnak, Dél-Koreának vasárnap már csak 1,75 százalékos GDP-csökkenést jósolt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) erre az évre, és jövőre a hazai össztermék (GDP) 2,5 százalékos növekedését valószínűsítette számára.
Ennek persze ára van: a dél-koreai államháztartás hiánya a GDP-hez képest idén várhatóan 2,9 százalékos, jövőre 4 százalékos lesz az IMF szerint. Ám Dél-Koreának erre a célra vannak tartalékai: az előző években - még tavaly is - államháztartása rendszeresen a GDP 1 százalékát meghaladó többletekkel végzett, sőt, 2007-ben 3,5 százalékos volt a többlet.
Az IMF júliusban vizsgálta meg a dél-koreai gazdaság alakulását, ennek eredményét közölték vasárnap. Előzőleg, július elején is már mínusz 3 százalékra javította mínusz 4 százalékról az IMF a dél-koreai GDP idei alakulására szóló előrejelzését, a jövő évre szólót pedig a most érvényben tartott 2,5 százalékos növekedésre javította az addigi 1,5 százalékról. Tavaly 2,2 százalékkal, 2007-ben 5,1 százalékkal bővült a dél-koreai GDP.
Más nagyon nyitott gazdaságokhoz hasonlóan a dél-koreaira is súlyos csapást mért a nemzetközi pénzügyi válság a tavalyi utolsó negyedévben. A tőke gyorsabban, nagyobb tömegben menekült, mint az 1997-98-as ázsiai fizetési válság idején, a tőkepiaci árak összeomlottak, a hitel elapadt, az export soha nem látott mértékben csökkent, a hazai fogyasztás leállt. A dél-koreai gazdaság a tavalyi utolsó negyedévben világméretekben az egyik legnagyobb ütemű visszaesést szenvedte el, 5,1 százalékos romlással az előző negyedhez képest.
Az IMF beszámolója a hatásos ellenintézkedések között említette, hogy az ország devizatartalékából 55 milliárd dollárt különítettek el a bankoknak nyújtott kölcsönökre és kereskedelem-finanszírozásra - az állam gyakorlatilag a külföldi hitelezők helyébe lépett.
A központi bank októbertől februárig hat lépésben összesen 3,25 százalékponttal 2 százalékra csökkentette alapkamatát, és a kormány pótköltségvetéssel a GDP 3,6 százalékának megfelelő ösztönző programot indított be, amely 2012-ig fut összesen 54,8 milliárd dollárnak megfelelő költséggel. Ebben infrastruktúra-programok, 2012-ig szóló adócsökkentések, bankmentő tőkefeltöltések és a kis- és közepes vállalatoknak szánt hitelgaranciák szerepelnek. Már az első negyedévre sikerült stabilizálni a gazdaságot, 0,1 százalékos GDP-növekedést érve el a tavalyi utolsó negyedhez képest, állapította meg az IMF.
Erre az évre 3,8 százalékos, jövőre 3,6 százalékos munkanélküliséget valószínűsít most az IMF Dél-Koreának. A feldolgozóiparban a nominális bérek évi átlagos emelkedése az idén 5 százalékos lehet, elmaradva az utóbbi évek 6 százalék fölötti növekedési átlagától, de jövőre ismét elérheti a 6 százalékot. Tavaly decemberben 4,1 százalékos tizenkét havi inflációt mértek Dél-Koreában, idén decemberre 1,7 százalékos, jövő decemberre 3,0 százalékos tizenkét havi drágulást jósol az IMF.
A dél-koreai folyómérleg tavaly 6,4 milliárd dolláros hiánnyal zárt, idén, főleg az import erős csökkenése miatt 25,6 milliárdos, jövőre is még 17,9 milliárdos többlet várható az IMF számítása szerint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.