KSH: kevesebb vendég, csökkenő árbevétel a szálláshelyeken
A kereskedelmi szálláshelyeken január-júniusban a külföldi és a belföldi vendégek száma 14 százalékkal, illetve 9 százalékkal maradt el az előző évi értéktől, míg a vendégéjszakák száma 12 százalékkal, valamint 9 százalékkal csökkent - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek száma 2009. január-májusban 16 százalékkal, illetve 9 százalékkal maradt el az előző évitől. A külföldi látogatók vendégéjszakáinak száma 14 százalékkal, a belföldieké 10 százalékkal csökkent a tavalyihoz képest. A szálláshelyek árbevétele folyó áron 12 százalékkal mérséklődött.
Tavaly az első fél évben a kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 111 milliárd forint volt, ami folyó áron 2 százalékos növekedés 2007 azonos időszakához viszonyítva. Tavaly január-júniusban a külföldi és a belföldi vendégek által összesen eltöltött vendégéjszakák száma azonos volt a 2007. évivel.
Az idei első félévben 1,323 millió külföldi vendég 3,731 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma 14 százalékkal, a vendégéjszakák száma 12 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
Az idei év első felében a kereskedelmi szálláshelyek 1,647 millió belföldi vendéget és 3,605 millió belföldi vendég-éjszakát jelentettek, a vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt 9 százalékkal csökkent. A belföldivendég-forgalom 66 százalékát fogadó szállodákban 10 százalékkal esett vissza az éjszakák száma 2008 azonos időszakához viszonyítva. A vendégéjszakák 15 százalékát regisztráló panziók esetében 14 százalékos mérséklődés következett be.
A megfigyelt időszakban a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 39,1 százalék volt, ezen belül az 5 csillagos szállodák júniusban 60 százalék, a 4 csillagos házak pedig 50 százalék feletti foglaltságot értek el. Az első félévében a legnagyobb arány a gyógyszállodák esetében figyelhető meg (52 százalék), bár kapacitáskihasználtságuk 6 százalékponttal elmaradt a 2008-ban mért szinttől. A wellness-szállodák a 2009. júniusig tartó hónapokban - január kivételével - az átlagosnál alacsonyabb foglaltsággal működtek.
A Balatonon és Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma január-júniusban 12, illetve 16 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A vendégforgalom visszaesése valamennyi turisztikai régiót jellemezte.
A kereskedelmi szálláshelyek összesen 100 milliárd forint bruttó árbevételt értek el 2009. január-júniusban, ezen belül a szállásdíjbevétel 56 milliárd forint volt, az összes bevétel folyó áron 11 százalékkal maradt el az egy évvel korábban mért értéktől.
A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 15 ezer 466 forintot, az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel pedig 6 ezer 54 forintot tett ki, 2008-ban ugyanez az érték 15 ezer 301, illetve 6 ezer 887 forint volt.
Az egy kiadható szobára jutó bruttó árbevétel jelentős csökkenését a szállodák szobakapacitás-kihasználtságának 6 százalékpontos visszaesése is befolyásolta: 2009 első hat hónapjában a forintárfolyam igen gyenge volt - 12-15 százalékkal gyengébb, mint az előző évben -, mivel a szállodák külföldivendég-éjszakái jelentősen csökkentek, a bevételi adatok is mérséklődtek. Az idén január-júniusban a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány adatai alapján közel 12 ezer helyen 17 milliárd forint értékben váltottak be üdülési csekket, ebből 9 milliárd forint értékben a kereskedelmi szálláshelyeknél.
A kereskedelmi vendéglátóhelyek az év első öt hónapjában 256 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, amely 7 százalékkal maradt el 2008 azonos időszakának adatától. A vendéglátóhelyek árbevételének 10 százaléka származott a kereskedelmi szálláshelyen üzemeltetett üzletekből.
A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások 2009 első félévre számított árindexe 1,8 százalékos, illetve 5,1 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest.
Magyarországon 2009. június 30-án a működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2738 volt, ezen belül a 851 szálloda 50 ezer szobával, 1058 panzió 13 ezer szobával működött. A szálláshely-szolgáltatást nyújtó - több ágazatban működő - vállalkozások a szálláshelyeken júniusban közvetlenül 30 ezer főt foglalkoztattak, amely 5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.