KSH: 1 százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma
A külföldi és belföldi vendégek által kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 1 százalékkal csökkent 2008 első tizenegy hónapjában az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.
A belföldi vendégek száma 2 százalékkal, míg a külföldi vendégek száma 1 százalékkal emelkedett, a belföldi vendégéjszakák számának stagnálása és a külföldi vendégéjszakák számának 2 százalékos éves szintű csökkenése mellett.
Az előző év első tizenegy hónapja alatt a szállodák átlagosan 50 százalékos, ezen belül a gyógyszállodák kiugróan magas, 63 százalékos szobakihasználtsággal működtek, mindez azonban kismértékben elmarad az előző év azonos időszakában mérttől.
A hat legnagyobb küldő ország közül Németországból, Ausztriából, az Egyesült Államokból és Olaszországból érkeztek kevesebben, míg Nagy-Britannia és Románia esetében jelentősen bővült a forgalom. A lengyel, a cseh, a norvég, továbbá az orosz vendégforgalom növekedése számottevő, amíg a francia és a spanyol vendégek száma folyamatosan csökkent.
A belföldi vendégforgalom 62 százalékát fogadó szállodákban 2 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma az előző évhez viszonyítva, a négy-, valamint az ötcsillagos egységekben 10, illetve 16 százalékos volt a bővülés.
A belföldi vendégek körében népszerű - a vendégéjszakák 15 százalékát regisztráló - panziók esetében 2 százalékos mérséklődést mértek.
A különböző utazási célok közül a hivatalos célból, illetve a konferenciára, kongresszusra érkezők együttes aránya 31 százalék volt a vizsgált időszakban. A szállodai vendégforgalom 31 százaléka a gyógy- és wellness-szállodákba irányult, az utóbbiak bel- és külföldivendég-forgalma kiemelkedően dinamikusan fejlődött.
A kereskedelmi szálláshelyekre érkező vendégek többsége egyénileg foglalta le szállását, csupán 29 százalékuk vette igénybe az utazási irodák segítségét. Az elektronikus úton bonyolított szállásfoglalás egyre jelentősebb, 28 százalékos az utazók körében.
A Balatonon és Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma január-novemberben 2, illetve 3 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A statisztikai régiók közül a vendégforgalom Nyugat-Dunántúlon és Dél- Alföldön haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét.
A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14 941 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel pedig 7435 forint volt a vizsgált időszakban. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások 2008. január-novemberre számított árindexe közel 8 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest.
A Magyarországon működő kereskedelmi szálláshelyek száma 1979 volt 2008. november 30-án, ezen belül a 766 szálloda 45 000 szobával, 905 panzió 11 000 szobával működött.
A kereskedelmi szálláshelyek kiadható férőhelyeinek száma 2 százalékkal haladta meg az előző évben regisztrált értéket 2008 novemberében. A wellness-szállodák férőhelyeinek száma 2 ezerrel emelkedett, míg a szálláshely-szolgáltatást nyújtó vállalkozások a szálláshelyeken közvetlenül közel 28 000 főt foglalkoztattak novemberben, ez mintegy 5000 fővel kevesebb, mint a turisztikai főidényben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.