2009. július. 24. 17:43 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 24. 17:26 Gazdaság

EBRD-elnök: még sok nehézség következik

A felzárkózó európai térség államai valószínűleg nem térnek vissza a magas növekedési ütemekhez és a rekord méretű külföldi beruházásokhoz, amelyekben a válság előtt részük volt, erre figyelmeztetett pénteken az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke. Thomas Mirow óvott a válság alulértékelésétől is, mondván, hogy még sok nehézség következik.

Nem titok, hogy Lettország helyzete aggodalomra ad okot – mondta Thomas Mirow. Az EBRD már vásárolt 25 százalékot a lett Parex nemzeti parkban, és 430 millió eurós hitelt nyújt a kiterjedt kelet-európai jelenléttel rendelkező UniCredit banknak. Továbbá az EBRD támogatja az IMF és az EU segítő erőfeszítéseit – tette hozzá az elnök.

Thomas Mirow Bécsben nyilatkozott egy konferencia után, amelyre a vasfüggöny lehullásának 20. évfordulója adott alkalmat.

Az EBRD Lettországban 18 százalékos, az ugyancsak nehéz helyzetűnek minősített Ukrajnában 15 százalékos gazdasági teljesítménycsökkenést vár az idén.

Mirow a kelet-európai térségről általánosságban kijelentette: a nem fizető hitelek számának meredek emelkedése és a valószínűsíthető cégcsődök aggodalomra adnak okot, a bankok megfelelő tőkehelyzete pedig elsőrendű feladat marad. Bár a térség gazdaságai az elmúlt hónapokban stabilizálódtak, a példa nélkül álló piaci válság továbbra is nagyon nagy kockázatot jelent – hangsúlyozta.

Mirow szerint a térségnek a fenntartható és tartós növekedést kell megcéloznia a válság után. A krízis mélysége és kiterjedése az EBRD elnöke szerint azt jelenti, hogy valószínűleg nem lesznek majd kétszámjegyű növekedési ütemek, rekordszintű külföldi befektetések és gyorsan, könnyen hozzáférhető hitelforrások. Mirow a bankhitelezési felfuttatását sürgette, különösen a háztartások és a kisvállalkozások számára.

zöldhasú
Hirdetés
Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.