Mirow: Kelet-Európában most már jöhet a válság "végének kezdete"
A közép- és kelet-európai országok most már számíthatnak "a válság végének lehetséges kezdetére", mondta az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke a pénzintézet éves közgyűlésének pénteki nyitánya előtt.
Thomas Mirow a Financial Times idézete szerint egy üzleti konferencián kijelentette: a bankok a vártnál jobb eredményeket jelentenek és a bizalmi mutatók is emelkedésnek indultak.
Mirow - akinek szavait a londoni gazdasági napilap "váratlanul derűlátónak" minősítette - hozzátette: az EBRD közgazdászai 2009-re várják a mélypontot a bank működési területén és 2010-re - bár "komoly fenntartásokkal" - lassú fellendülést jósolnak.
A bankelnök szerint elhárult annak a veszélye, hogy a nyugati tulajdonos bankok jelentősen leépítik tevékenységüket Kelet-Európában, vagy visszavonulnak onnan. - Ez most még kevésbé látszik valószínűnek, mint akár csak néhány hónapja - fogalmazott az EBRD vezetője.
Mirow elismerte ugyanakkor, hogy a térség továbbra is nehéz időszaknak néz elébe, és a kilábalás lassabb lehet, mint a korábbi válságok után, a finanszírozás szűkössége, a pénzáramlás globális szabályozásának szigorodása és a kormányok nagyobb gazdasági szerepvállalása miatt; ez utóbbinak az ára később a magasabb adóteher lehet.
Az EBRD a közgyűlés elé időzítve, a múlt héten adta ki erősen rontott előrejelzését az átalakuló térségre. A bank a tevékenységi területéhez tartozó harminc közép-kelet-európai, délkelet-európai, illetve közép-ázsiai országban most már átlagosan 5,2 százalékos gazdasági visszaesést vár 2009-re, az előző, januári prognózisban szereplő 0,1 százalékos növekedési jóslat helyett.
A magyar gazdaságra adott idei egész évi előrejelzését a londoni pénzintézet 5 százalékos GDP-mínuszra módosította az év elején valószínűsített 2 százalékos visszaesésről. Az EBRD a legsúlyosabb térségi recessziót a balti államokban jósolja. A bank szerint Észtország gazdasági teljesítménye 2009-ben 10,5, Litvániáé 11,8, Lettországé 13,2 százalékkal zuhan. A pénzintézet az idén Oroszországban is mély recessziót jósol, 7,5 százalékos egész éves GDP-mínusszal.
A bank már a februárban ismertetett éves eredmény-beszámolójában közölte, hogy tekintettel a súlyos válságra, tavalyi vesztesége ellenére az idén rekordösszeget, hozzávetőleg 7 milliárd eurót helyez ki befektetések és hitelek formájában a működési területéhez tartozó feltörekvő gazdaságokba, a 2008-ban nyújtott 5,1 milliárd eurós finanszírozás után.
Az EBRD már korábban bejelentette azt is, hogy az idén "drámaian növeli" tevékenységét azokban a közép-európai EU-tagállamokban, amelyekről a válság előtt még úgy tartotta, hogy 2010-től nem lesz szükségük EBRD-finanszírozásra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.