2009. május. 26. 14:43 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 26. 14:14 Gazdaság

Szaúd-Arábia szerint az OPEC ne változtasson a termelésen

Szaúd-Arábia szerint a kőolajexportőr országoknak nem kell változtatniuk a termelési kvótákon az OPEC csütörtökön összeülő miniszteri értekezletén.

A kőolaj ára a harmadik-negyedév táján remélhetőleg eléri a 75 dollárt hordónként, mondta az OPEC és a világ legnagyobb olajexportőre, Szaúd-Arábia olajipari minisztere, Ali al-Naimi kedden Bécsben, az OPEC székhelyén. Úgy vélte, az olajkereslet a harmadik vagy a negyedik negyedévben "magához térhet".

Az OPEC-tagországok, amelyek a világtartalék kétharmadával rendelkeznek és a világtermelés több mint 33 százalékát adják, tavaly szeptember óta 4,2 millió hordóval csökkentették a kitermelési kvótákat, összesen napi 24,845 millió hordóra, hogy valamelyest támogassák az árakat a kereslet 1981 óta nem látott mértékű csökkenése dacára. A termeléscsökkentési döntések betartása azonban most már körülbelül csak 77 százalékos a márciusi 82 százalék helyett, vagyis a tagországok naponta majdnem egymillió hordóval többet termelnek az egyezményes összkvótánál.

Bár minden mértékadó előrejelzés – a Nemzetközi Energiaügynökségé (IEA), az OPEC-é, az amerikai energiaügyi minisztériumé – a világfogyasztás meredek csökkenését valószínűsíti erre az évre, a kőolaj szabadpiaci ára jelenleg, hordónként 60 dollár táján, több mint 80 százalékkal magasabb 32 dollárt alig meghaladó decemberi, januári mélypontoknál. A befektetők ugyanis bíznak benne, hogy valamikor majd biztosan megkezdődik a gazdasági fellendülés, és a világon mozgósítható új kitermelő kapacitások várhatóan szűkösek lesznek a majdan növekvő kereslethez képest.

Az olajtermelők és az olajtársaságok pontosan ezért elégedetlenek a 60 dolláros árral is. Hordónként legkevesebb 70-75 dolláros olajárra lenne szükség, különben az olajtermelő beruházások vészesen el fognak maradni, és emiatt két-három éven belül olyan csúcsokra emelkedhet a kőolaj szabadpiaci ára, amelyek mögött eltörpülnek a tavaly nyári, majdnem 150 dolláros árrekordok, ezt hangoztatták hétfőn az olajtermelő országok és az olajtárságok képviselői egyaránt, a Nyolcak (G8) és más érintettek energiaügyi értekezletén Rómában.

Mi ugyan hosszabb távra tervezünk, terveinket nem ingatják meg a rövid távú piaci bizonytalanságok, de ha mások nem kezdenek hasonló beruházásokba a kitermelő kapacitások bővítése végett, akkor két-három éven belül a tavalyihoz hasonló vagy még kínosabb áremelkedés lehetséges” – figyelmeztetett al-Naimi a római értekezleten.

Az energiaárak meredek növekedésének veszélyére figyelmeztetett a Nemzetközi Valutaalap (IMF) első vezérigazgató-helyettese, John Lipsky is. Előrejelzése szerint a feltáró és kitermelő beruházások idén 21 százalékkal visszaesnek az olaj- és a gáziparban, és jövőre is nyomottak maradnak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.