Az OPEC 50, a főtitkár 70 dolláros olajat jósol
Az OPEC közel-keleti tagjai Tokióban azt mondták, hogy "eltűrik" a kőolaj jelenlegi mérsékelt árát, azért, mert ezt kívánja a világgazdaság helyzete, és az idén 40-50 dolláros árral számolnak. Ám a szervezet főtitkára jóval magasabb árat vár.
Tokióban 21 olajtermelő és -fogyasztó ország - köztük hat OPEC-tagállam - részvételével zajló fórumon az olajkartell tagjai azt közölték, hogy a szervezet május 28-án Bécsben esedékes értekezletén marad a jelenlegi termelési szint annak ellenére, hogy túlkínálat van a piacon kőolajból.
A kuvaiti olajügyi miniszter úgy fogalmazott, hogy a szervezet egyelőre kivár. A globális gazdaságot ugyanis nem lehet kitenni most annak, hogy emelkedjen a kőolaj ára egy további termeléscsökkentés miatt.
Tavaly szeptember óta az OPEC napi 4,2 millió hordóval csökkentette a termelését annak érdekében, hogy a jelentősen visszaesett kereslet miatt ne kerüljön - az OPEC szempontjából - vészesen alacsony szintre az energiahordozó ára.
Abdullah al-Badri, az OPEC főtitkára vasárnap Algírban azt mondta, hogy a szeptember óta elfogadott termelés visszafogások mintegy 80 százalékát sikerült már végrehajtani, a szervezet termelése napi 3,4 millió hordóval csökkent a szeptemberi szintről. Március óta azonban ezen a téren semmi sem történt - mondta a főtitkár -, azaz a közel napi 700 ezer hordó plusz többlettermelés sehogy sem akar eltűnni a piacról.
Al-Badri szerint az OPEC csak azután gondolkodhat komolyan további termeléscsökkentésről, ha az előzőleg jóváhagyott visszafogásokat már több mint 90 százalékban sikerült ténylegesen végrehajtani.
A tokiói értekezleten részt vevő hat OPEC-ország vasárnap azt közölte, hogy "eltűrik" a jelenlegi, 50 dollár körüli olajárat. A katari olajügyi miniszter szerint idén 40-50 dollár lesz az olajár. A szaúdi olajügyi miniszter pedig azt mondta, hogy az 50 dolláros olajár Rijád hozzájárulása ahhoz, hogy gyorsabban magára találjon a világgazdaság.
Ugyancsak a tokiói értekezleten rész vevő Tanaka Nobuo, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) igazgatója óvott azonban attól, hogy túl sokáig legyen túlságosan alacsony a kőolaj ára. Szerinte ugyanis, ha szűkül a kínálat, miközben élénkül a kereslet és a globális gazdaság ismét bővül, a kőolaj hirtelen jelentősen megdrágulhat.
Eközben az Algériában tartózkodó OPEC-főtitkár azt mondta, hogy az olajkartell elégedetlen a jelenlegi olajárral. Egyben reményét fejezte ki, hogy az olajszervezeten kívüli olajtermelők, köztük Oroszország, csökkentik a termelésüket az olajpiac stabilizálása céljából. Az OPEC-főtitkára szerint a szervezet 70 dolláros árat akar.
Al-Badri a május végi OPEC-üléssel kapcsolatban azt mondta, hogy a globális gazdaság állapota alapján döntenek a termelés szintjéről. Ugyanakkor - tette hozzá -, ha kell, meghozzák a szükséges intézkedéseket az olajpiac stabilizálása érdekében. Ez utóbbi kijelentés azt jelentheti, hogy az OPEC felkészült egy újabb termeléscsökkentésre, ha úgy látja, hogy a harmadik negyedévben már élénkül a globális gazdaság.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.