Oszkó Péter: a foglalkoztatottság, az aktivitás növelése a cél
A foglalkoztatottság, az aktivitás növelését nevezte a legfontosabb célnak Oszkó Péter, Bajnai Gordon kormányfő pénzügyminiszter-jelöltje az Országgyűlés Költségvetési, Pénzügyi és Számvevőszéki Bizottságának szerdai ülésén, amelyen 16 igen szavazattal 13 nem ellenében támogatták jelöltségét.
A pénzügyminiszter-jelölt a költségvetés egyensúlyi pályájának megtartását, az államadóság csökkentését tartja a következő néhány év fontos célkitűzésének. "Az adócentralizáció növelése nem járható út, ésszerű megtakarítással, adóátrendezéssel lehet serkenteni a növekedést" - fogalmazott Oszkó Péter, aki hangsúlyozta, hogy egy évre vállalta el a funkciót. Hozzátette azt is, hogy a megszorítások szükségszerűek, de a takarékossági lépéseket nemcsak a válság kényszeríti ki.
Az adórendszer átalakításának kezdeti lépéseit lehet megtenni a következő egy évben - hangsúlyozta a pénzügyminiszter-jelölt. Véleménye szerint a munkát terhelő adók és járulékok csökkentése segítheti a kis- és középvállalati szektor növekedését, s ez a most alakuló kormány egyik fontos gazdaságpolitikai célkitűzése.
A Reformszövetség egy teljes és koherens programot készített, de alapfeltételezése az volt, hogy idén a GDP 3 százalékkal esik vissza, miközben ma már nagyobb csökkenésre is fel kell készülni - felelte Oszkó Péter arra a képviselői kérdésre, hogy megvalósítható-e a Reformszövetség programja. Az egyszerűsítetett vállalkozói adó (eva) megszüntetése akkor lehetséges, ha az adórendszer átalakítása ezt megengedhetővé teszi - reagált egy másik kérdésre.
Oszkó Péter kifejtette: a Pénzügyminisztérium és a Magyar Nemzeti Bank két független szakmai központ, amely képes egymást megértő szakmai párbeszédre. Az államnak még keményebben kell képviselnie érdekeit a Postabank ügyben, ahol az állam közel 30 milliárd forintot követel - felelte egy következő kérdésre Oszkó Péter, aki hangsúlyozta azt is: kérte a miniszterelnöktől, hogy a Postabank-ügyet ne a Pénzügyminisztérium kezelje. (Első fokon a bíróság elutasította az állam kártérítésre vonatkozó keresetét, amelyet a Deloitte Magyarország ellen indított, azzal érvelve, hogy a Deloitte a Postabank könyvvizsgálójaként mulasztásokat követett el.)
"A Wallis-csoportnak, amelynek korábbi vezetője Bajnai Gordon volt, már jó ideje a Deloitte Magyarország a könyvvizsgálója, ez a tevékenység teljesen átlátható és prudens, mellesleg én csak 2004-ben csatlakoztam a Deloitte Magyarországhoz" - válaszolta ellenzéki érdeklődésre a pénzügyminiszter-jelölt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.