2009. április. 06. 15:43 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 06. 15:44 Gazdaság

A Deutsche Bank elnöke beismerte, hogy a bankárok mohó pénzeszsákok

Nagy visszhangot váltott ki Németországban a legnagyobb és egyben legtekintélyesebb német magánbank, a Deutsche Bank elnökének hétfői nyilatkozata, amelyben Josef Ackermann beismerte, hogy a bankárok olykor "mohó pénzeszsákok", és hozzátette, hogy megérti az egyszerű emberek dühét emiatt.

A svájci származású Ackermann – aki 2002. május óta áll a Deutsche Bank élén – a Bildnek nyilatkozva kijelentette: megérti, hogy az állampolgárokat dühvel tölti el, ha az államilag támogatott, de felettébb veszteséges vállalatok vezetői az adófizetők pénztárcájából milliós jutalékokban részesülnek.

„A teljesítményt el kell ismerni, a kudarcot azonban nem szabad díjazni, és különösen nem az adófizetők pénzéből” – mondta Ackermann, aki a közelmúltban lemondott a 2008 után neki járó jutalékok 90 százalékáról.

A Deutsche Bank vezetője nem kívánta kommentálni azt a konkrét esetet, hogy a súlyosan veszteséges Dresdner Bank néhány korábbi vezetője 58 millió eurós végkielégítést, illetve jutalékot vágott zsebre.

Azt azonban elismerte, hogy az emberek nem értik mindezt. A politikai és a pénzügyi vezetőknek példát kell mutatniuk, felelősségük mindenki másénál nagyobb, és sokan ennek a követelménynek nem tesznek eleget, vélte Ackermann. A bankelnök szerint mindez lejáratja azokat is, akik tisztességesen dolgoznak. Ackermann szerint a bankvezetők és az alkalmazottak túlnyomó többségének semmi köze a kialakult pénzügyi válsághoz.

A bankelnök szerint át kellene alakítani az egész díjazási rendszert, azt teljes egészében a teljesítményhez kellene igazítani. A közép- és hosszú távú teljesítményhez kötött pénzügyi elismerés helyénvaló, a gyors nyereség azonban megengedhetetlen, jelentette ki.

Ackermann a Németországot is rendkívül erősen sújtó pénzügyi válság kapcsán elismerte, hogy a bankok hibáztak, egyesek közülük súlyos hibákat követtek el. „Ezért vállalniuk kell a felelősséget” – mondta, hangoztatva ugyanakkor, hogy a bankárok messze nem egyedül felelősek a válságért. Szerinte annak kialakulásához egyebek között a hiányzó pénzügyi felügyelet is hozzájárult.

Az elnök hangsúlyozta, hogy a bankoknak tevékenységükkel kapcsolatban vállalniuk kell a kockázatokat, és ez olykor veszteséghez vezethet. A veszteséget azonban meghatározott keretek között kell tartani. „Azoknak a vezetőknek azonban, akik tevékenységükkel vállalatuk működését fenyegetik, nem lehet kegyelem” – hangoztatta a bankvezér.

Josef Ackermann úgy vélte, hogy a kialakult válságból mind a menedzsereknek, mind a politikusoknak le kell vonniuk a szükséges tanulságokat, és közösen kell dolgozniuk annak érdekében, hogy hasonló „deficitek” a jövőben ne fordulhassanak elő. Ez ugyanakkor bizonyítaná azt is, hogy a szociális piacgazdaság szociális része sem kérdőjelezhető meg a jövőben – tette hozzá.

A Deutsche Bank elnöke aggodalmának adott hangot amiatt, hogy több országban is kiéleződhetnek a szociális feszültségek a válság miatt. „Ezért közös megoldásokat kell találnunk, elvégre egy hajóban evezünk” – jelentette ki Ackermann.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?