Japán 12 milliárd eurót fordít a foglalkoztatás javítására
Ezerötszáz milliárd jen (12 milliárd euró) értékű, soron kívüli intézkedésekkel lendítené föl a foglalkoztatást a japán kormány, enyhítendő a mélyülő recesszió munkaerőpiaci hatásait - jelentette be csütörtökön a távol-keleti ország munkaügyi minisztere.
A világméretű gazdasági válság nyomán visszaesett a japán exporttermékek iránti kereslet, s ez elbocsátási hullámot indított el - az elmúlt hónapokban több tízezer ember került az utcára -, és azt váltotta ki, hogy egyes vállalatok jelezték: az idei évre befagyasztják alkalmazottaik bérét. A jelenlegi pénzügyi év végén - március 31-én - újabb 158 ezer fővel nőhet a munkanélküliek tábora Japánban, ennyi határozott idejű munkaszerződés jár ugyanis le.
A foglalkoztatásra fordítandó 1500 milliárd jen része annak a tavaly bejelentett, csaknem 12 ezer milliárd jenes pótköltségvetésnek, amelyet az áprilistól induló pénzügyi évben terveznek végrehajtani, feltéve, hogy addig sikerül azt elfogadtatni a parlament mindkét házában. A japán kormány a pótköltségvetés mellett tavaly októberben bejelentett egy méretes gazdaságösztönző csomagot: ennek keretében 27 ezer milliárd jent költenének a gazdaság élénkítésére.
A regisztrált munkanélküliek aránya januárban 4,1 százalék volt Japánban, vagyis elmaradt a 2002-ben mért 5,5 százalékos rekordtól. Szakértők szerint azonban a válság súlyosbodásával még az idén 5 százalék fölé kúszhat a munkanélküliség a szigetországban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.