2009. március. 04. 16:25 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 04. 16:20 Gazdaság

Az ukrán jegybankelnök menesztését követelik

Kis- és közepes vállalkozások képviselői kezdtek meghatározatlan idejű tiltakozó megmozdulást szerdán a nyugat-ukrajnai Lembergben (Lviv), követelve az ukrán jegybank elnökének, Volodimir Sztelmahnak a távozását a pénzintézet éléről.

A bank területi kirendeltségénél mintegy félezer ember gyűlt össze, köztük kereskedelmi bankok befektetői, akik nem jutnak betétjeikhez. A tüntetők egy jelképes akasztófára egy bábut függesztettek fel, rajta az "ukrán nép" felirattal. Transzparenseiken azt hirdetik, hogy nem kérnek a "hitelrabszolgaságból" és a bankok önkényéből.

A pórul járt befektető haragja az ukrán nemzeti bank elnökére zúdul, mert Sztelmahot tartják a súlyos gazdasági válság felelősének. A lembergi tüntetők értésre adták, hogy nem riadnak vissza radikális eszközök bevetésétől sem céljaik elérése érdekében, és igyekeznek más régiók lakosságát tiltakozó megmozdulásokra buzdítani. Készek akár Kijevbe is elküldeni a kisemmizetteket.

Az ukrán parlament január 26-án felmentette tisztségéből Sztelmahot, de Viktor Juscsenko elnök az alkotmánybíróságnál emelt panaszt a döntés ellen. Az államfő a hét végén megegyezett Julija Timosenko miniszterelnökkel arról, hogy Sztelmahot legalább az elnökválasztási kampány végéig hivatalában tartják.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.