Kelet-Európa megsegítésére 120 milliárd dollár kéne
Nyugat-Európának nem szabad kivonnia befektetéseit Kelet-Európából, hanem segítenie kell a szomszédainak, mondta a Világbank elnöke a Süddeutsche Zeitungnak. Robert Zoellick szerint Európa tragédiája lenne az újbóli megosztottság.
Robert Zoellick. Ha nem segítenek a recesszióból depresszió lesz © AP |
Egyes bankok már kivontak pénzeket Kelet-Európából a hazai piacaikon tapasztalható feszültségek és talán kormányaik nyomására, mondta a Világbank elnöke. „Ám ily módon elvágják egyes országok finanszírozási forrásait. A magam részéről óriási tragédiának tartanám, ha Európa ismét két részre szakadna. Ezt el kell kerülni” – szögezte le.
A Világbank elnöke szerint a nyugati kormányoknak bátorítaniuk kellene bankjaikat, hogy tartsák fenn hitelvonalaikat Kelet-Európában, hiszen ez saját érdekük is, lévén integrált piac részesei. „Ha a nemzeti bankmentő programok ez ellen működnek, az komoly gondot okoz az európai egységnek” – idézte az újság Zoellicket. A Világbank elnöke felszólította a kormányokat arra, hogy egyeztessék nemzeti mentőterveiket, és foglalkozzanak a határokon átnyúló problémákkal. Ebben szerinte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is szerepet játszhat.
A Világbank vezetője szerint komoly probléma a protekcionizmus. „Ha eluralkodnék a protekcionizmus, akkor a recesszió depresszióba fordulna” –a vetített előre egy vészjósló forgatókönyvet az elnök.
Zoellick a Húszak (G20) – a fejlett és a legerősebb gazdaságú fejlődő országok – április eleji londoni értekezletére öt pontot javasolt, válaszul a globális válságra: a kormányoknak élénkítő programokat kell elfogadniuk, stabilizálni kell a bankokat, a központi bankoknak biztosítaniuk kell a hitelpiacok működését, el kell kerülni a protekcionizmust, és nem szabad magukra hagyni a segítségre szoruló országokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.