2009. február. 18. 14:50 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 18. 14:37 Gazdaság

Hat EU-tagot hiánycsökkentésre szólított fel Brüsszel

Államháztartási hiányának visszafogására figyelmeztette az Európai Bizottság szerdán az unió hat tagországát, Franciaországot, Görögországot, Írországot, Lettországot, Máltát és Spanyolországot.

Az Európai Unió brüsszeli végrehajtó testülete tizenhét tagállam stabilitási, illetve konvergenciaprogramját értékelte. Az említett hat ország esetében megállapította, hogy a deficit tavaly meghaladta az egyezményes határértéket, a hazai össztermék 3 százalékát. Hozzátette azonban, hogy a gazdasági válság rendkívüli körülményei közt "rugalmasan fogja értékelni" ezt a tényt - vagyis egyelőre ennek a hat országnak aligha kell bármiféle büntetéssel számolnia. 

Hivatalosan "túlzott deficitjelentést" fogadtak el e hat ország vonatkozásában, de ez még messze van attól, hogy a "túlzott deficit miatti eljárás" nyomán bírságot szabjanak ki.

A költségvetési "szégyenpadon" első helyen az írek ülnek, 6,3 százalékos tavalyi, 9,5 százalékosra várható idei költségvetési hiánnyal. A franciáknál tavaly 3,2 százalékos hiány mutatkozott, ebben az évben 4,4 százalék várható.

Joaquín Almunia pénzügyi EU-biztos szerint Franciaországnak, valamint vele együtt Spanyolországnak is 2010-re helyre kell állítania a költségvetési fegyelmet. Az íreknek és a görögöknek azt tanácsolta a biztos, hogy legalább állítsák meg a romlást, dolgozzanak a helyzet konszolidálásán.

A hat említett országon túl Olaszországban is "rezeg a léc": tavaly ugyan 2,6 százalékos volt az olasz államháztartás hiánya, de az olasz kormány előzetes becslése szerint idén ez 3,7 százalékra emelkedhet. Almunia az olaszoknak is "óvatosságot" javasolt - és "odafigyelést" helyezett kilátásba.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.