Biogázzal fűtenek Miskolcon
Miskolc egyik hulladéktelepéből nyert biogázt használnak fűtésre a borsodi megyeszékhely hejőcsabai lakótelepén, a városi önkormányzat tulajdonában lévő Mihő Miskolci Hőszolgáltató Kft. 500 millió forintba került projektjének első ütemét kedden adták át.
Tanka Sándor, a Mihő műszaki igazgató-helyettese az átadás előtt elmondta: a Bogáncs utcai hulladéklerakó mintegy 22 hektáros területén 5 millió tonna kommunális hulladékot helyeztek el, a bezárás után megtörtént a szeméttelep rekultivációja. Hozzátette: a lefedett kommunális hulladék nagy mennyiségben tartalmaz szerves anyagokat, amelyből természetes kémiai folyamat útján biogáz keletkezik.
A hulladéktelepet 2006-ban rekultiválták, a lefedett kommunális hulladék nagy mennyiségben tartalmaz szerves anyagokat. A folyamatosan képződő anyag hasznosítása érdekében a Mihő támogatást nyert el az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezetvédelem és Energia Operatív programjában, mintegy 200 millió forintot.
A hejőcsabai lakótelepen 319 lakás fűtés- és használati melegvíz-ellátását biztosítják a biogázból, a korábbi két földgáztüzelésű kazán továbbra is megmarad az üzembiztonság fenntartása érdekében.
A beruházás teljes költsége 500 millió forint, a kedden átadott első szakaszban a hulladéklerakó és a Futó utcai kazánház között kiépült a biogáz szállítására alkalmas, mintegy 2050 méter hosszú gázvezeték, valamint új, korszerű égővel felszerelt kazánt adtak át. A következő időszakban a rendszer kiegészül egy villamos-energiatermelésre alkalmas gázmotorral, és a továbbiakban a gázmotor által termelt hőenergia hasznosul a távhőszolgáltatásban.
Káli Sándor, Miskolc polgármestere az avatáson hangsúlyozta: a földgáztól való függés is indokolta a beruházást, és a hasznosítás révén a levegő szennyezettsége is csökken.
A projekt teljes megvalósulása után évente 377 330 köbméter földgáz takarítható meg, és átlagosan mintegy 3 419 880 kilowattóra megújuló bázisú villamos energia termelése várható.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.