ISF főtitkár: egyre több génmódosított növény termesztése várható
Az utóbbi években a vetőmag-előállítás a hazai növénytermesztés meghatározó ágazatává vált, jelenleg a szántóterület három százalékán, 120 ezer hektáron termesztenek évente 240 ezer tonna vetőmagot mintegy 70-80 milliárd forint értékben – mondta Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.
A miniszter az EESNET (Keleti-Európai Vetőmag Hálózat) háromnapos siófoki konferenciáját megnyitó előadásában kitért arra is, hogy a magyar vetőmag 25-30 százalékát értékesítik külföldön, elsősorban Franciaországban, Németországban és Hollandiában, de pozitív folyamatok indultak el a FÁK-országok piacainak újjáépítésében is.
A támogatási lehetőségekről szólva a tárca vezetője elmondta: kiemelt támogatást vehetnek igénybe az öntözéses területeken megvalósuló beruházásokhoz, és előkészítés alatt van a hibridüzemek korszerűsítését célzó rendelet.
A konferencián Marcel Bruins, a Nemzetközi Vetőmag Szövetség (ISF) főtitkára elmondta, hogy az utóbbi két évtizedben a világ vetőmagtermelése megkétszereződött, a nemzetközi kereskedelem pedig háromszorosára nőtt. Előbbi 2007-ben elérte a 36,5 milliárd dollárt, utóbbi pedig 6,2 milliárd dollárra bővült.
A világszervezet főtitkára a biotechnológia terjedéséről szólva elmondta, hogy a genetikailag módosított (GM) növények között elsősorban szójababot, kukoricát, repcét és gyapotot állítanak elő, de küszöbön áll további 20-25 GM növényfajta kereskedelmi forgalomba kerülése. Szavai szerint jelenleg 23 országban engedélyezett GM-növényfajták termesztése, térségünkben Csehország, Lengyelország, Románia és Szlovákia állít elő alacsony arányban génmódosított növényeket. Világszerte 140 millió hektáron termesztenek génmódosított gabonát.
Marcel Bruins rámutatott, hogy a hagyományos és GM-növények együttélése nem biztonsági, hanem gazdasági kérdés. Az ISF elvárja a GM-termékek kifejlesztőitől, hogy bocsássák rendelkezésre azt a technológiát, amellyel ellenőrizhető a GM-technológiával előállított termékek esetleges alacsony szintű jelenléte a hagyományos környezetben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.