Negatív tartományban az MKIK GVI konjunktúra indexe
Drámaian romlott a magyar vállalkozások helyzetét tükröző MKIK GVI konjunktúra index - mondta Tóth István János, az MKIK Gazdaság-, és Vállalkozáselemző Intézet (GVI) ügyvezető igazgatója.
Az október végén zárult felmérésre erősen hatott a pénzügyi válság, ezért nem zárható ki, hogy a vállalkozások üzleti várakozásaiknál erősen túlreagálják a helyzetet, túlbecsülik annak várható hatásait - hangsúlyozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.
Ezt a feltételezést látszik igazolni a jelenlegi üzleti helyzetet tükröző (UHJX) és a várható üzleti helyzetet mutató (UHVX) jelentős különbsége. A jelenlegi helyzet értékelésére adott válaszokból képzett index 15 százalékos értéke ugyan kisebb az áprilisinál és a tavaly októberinél, de belesimul az elmúlt 10 év trendjébe. A várható üzleti helyzetet tükröző mutató viszont már tavaly októberben mínuszba fordult, áprilisban 10 százalék fölé ugrott, majd a mostani felmérésben meredeken zuhant mínusz 20 százalék alá.
Az MKIK elnöke ismét azt javasolta a kormánynak, hogy az Európai Uniós forrásokból 300-400 milliárd forintot csoportosítson át a vállalkozások élénkítésére, s hasonló méretű átrendezés lenne kívánatos az adórendszerben is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.