2008. november. 10. 16:53 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 10. 17:08 Gazdaság

85 helyett 150 milliárd dolláros mentőöv az amerikai AIG-nek

Az amerikai kormány az eredetileg tervezett 85 milliárd helyett 150 milliárd dolláros pénzügyi mentőhálót tart a világ legnagyobb biztosítója, az American International Group (AIG) alá, közölte a The Wall Street Journal hétfőn, az előző este erről kötött megállapodást ismertetve. Az AIG, ugyancsak hétfőn közzétett, harmadik negyedéves eredményei szerint, 24,47 milliárd dolláros veszteséggel zárta a harmadik negyedet.

A kormányzat 60 milliárd dollár kölcsönt nyújt az AIG-nek, 40 milliárd dollárért elsőbbségi részvényeket vásárol a cégből, és 50 milliárd dollárt szán két részletben a cég befagyott pénzügyi eszközeinek felvásárlására, írta az újság az ügylethez közeli forrásra hivatkozva.

A szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) eredetileg szeptember közepén bejelentette: 85 milliárd dollárig terjedő rendkívüli hitelt nyújt az AIG-nek, hogy megmentse az összeomlástól. Az akkori információk szerint a kétéves kölcsönért cserébe az amerikai kormány 79,9 százalékos tőkerészesedést szerez az AIG-ben. Dana Perino, a Fehér Ház szóvivő az AIG kvázi államosítása kapcsán két hónapja úgy fogalmazott: tekintettel a cég méreteire, annak összedőlése nagyobb kockázattal járt volna, mint a 85 milliárd dolláros kölcsön nyújtása.

A The Wall Street Journal hétfői közlése szerint a 150 milliárd dollárra növelt összegről vasárnap este született megállapodás. A további részletek napokon belül nyilvánosságra kerülhetnek.

A lap figyelmeztetett: az ügyletnek komoly politikai következményei lehetnek, különösen a kongresszus demokrata párti vezetői tiltakozhatnak, hiszen a pénzügyminisztérium, miközben az óriásbiztosítót kimenti, a detroiti autóiparnak mindeddig nem volt hajlandó segítő kezet nyújtani.

A lap úgy tudja, hogy a 40 milliárd dolláros részvényvásárlást a kormány a kongresszus által korábban elfogadott, 700 milliárd dolláros, általános bankmentő keretből tervezi végrehajtani.

Az újság értékelése szerint az új 150 milliárd dolláros terv annak a beismerését jelenti, hogy az eredetileg szánt 85 milliárd dollár nem tudja stabilizálni a céget, még a biztosító számára múlt hónapban nyitott, további 37,8 milliárd dolláros hitellel együtt sem. Az AIG-nek világszerte 100 ezer alkalmazottja van.

Az AIG harmadik negyedbeli 24,47 milliárd dolláros adó előtti vesztesége a legnagyobb a cég 89 éves történetében, és meghaladja az elemzői várakozásokat: a befektetési veszteségek mellett az idei hurrikánszezon kárai is erősen terhelték a biztosítót. Egy évvel korábban még 3,09 milliárd dollár volt a nyereség.

Egy éve az AIG-részvények még 57 dollárt értek, pénteken a biztosító részvényei 2,11 dolláron zártak.
zöldhasú
Hirdetés