2008. november. 09. 13:50 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 09. 13:17 Gazdaság

Főváros: 40 milliárd forint kell az uniós pénzek felhasználásához

Mintegy 40 milliárd forint saját erőre van szüksége a Fővárosnak azokhoz az előkészített, vagy már folyamatban lévő beruházásokhoz, amelyekhez európai uniós támogatást igényeltek – jelentette ki Steiner Pál, a Budapest Fejlesztési Tanács elnöke.

A  miniszterelnöki megbízott szerint még az év vége előtt újabb támogatási szerződéseket kell kötni az Európai Unióval többek között a közlekedési infrastruktúra és az egészségügyi intézmények fejlesztésére, ehhez pedig addig fel kell mutatni az önrészt is. Mindezek mellett 180 milliárd forint saját erőt kell előteremteni a tervezett mintegy 700-800 milliárd forint fejlesztési célok megvalósításához. Ennek forrása a Főváros tulajdonában lévő vagyonelemek eladása lehet, miután a hitelfelvétel már túl drága lenne. A vagyonelemek közül az ingatlanok eladása folyamatos, de az értékesítés üteme lassabb, mint a fejlesztési források szükséglete. Ennek oka az, a viszonylag alacsony a kereslet és ezért nyomottak az árak.

A Főváros tulajdonában számos közszolgáltató vállalkozás részvénycsomagja van, többek között a Főgáz, a Főtáv, a fürdők és a nagybani piacot üzemeltető Csarnok és Piac Zrt. többségi, illetve teljes tulajdoni hányada. A közszolgáltatási cégek eladását megkönnyíti az, hogy már magántulajdonban lévő szolgáltatóval is lehet közszolgáltatási szerződést kötni, amire jó példa a Fővárosi Vízművek.

A szakértők szerint a jelenlegi piaci helyzetben a Fővárosi Gázművek Zrt. (Főgáz) többségi tulajdonának eladásából várható a legmagasabb és legjelentősebb bevétel. A közgyűlés közeljövőben várható erről szóló döntésének éppen az uniós pénzek felhasználásához szükséges saját erő előteremtése miatt van különös fontossága.

A Budapest Fejlesztési Tanács a kormánykoalíció felbomlása után alakult azért, hogy a kormány és a közgyűlés szocialista frakciója egyeztessen a fővárosi nagyprojektekről.

A nagyprojektek közül a legfontosabb maga a metró, a 4-es metró építése és az ötös tervezése. Ezekhez a kiemelt közlekedési fejlesztésekhez a központi költségvetés is hozzájárul. Ugyanakkor van esély arra is, hogy rögzített árfolyamon mintegy 226 milliárd forint uniós támogatást is kapjon a 4-es metró, amelynek bekerülési költsége a jelenlegi számítások szerint 540 milliárd forint. A költségvetési- és az uniós pénzek mellett ehhez is jelentős saját erőt kell biztosítania a Fővárosnak - magyarázta Steiner Pál.

Budapest saját fejlesztései között a metróval összefüggő további közlekedési infrastruktúra-beruházások, oktatási, egészségügyi és csatornázási projektek szerepelnek. Ez utóbbi uniós kötelezettség, hiszen 2010-ig meg kell valósítani a teljes csatornázást, és ehhez - a jelenlegi számítások szerint - legalább 100 milliárd forint önrész szükséges.

Vannak olyan - kormányzati forrásból finanszírozott - beruházások is, amelyek hozzájárulnak Budapest gyarapodásához. Ilyen a Zeneakadémia és a Budavári Palota.
zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.