Kissé erősödött a forint
Jelentősen ingadozott a forint árfolyama csütörtökön a bankközi piacon, zárásra kissé erősebb pozícióba került a szerda délutáni szintjénél.
A budapesti bankközi devizapiacon csütörtök délután fél ötkor 268,90/269,10 forint volt az euró árfolyama, ami valamivel erősebb forintot jelent a szerda délutáni 269,20/40 forintos euró-árfolyamhoz képest.
Szerdán éjjel és csütörtökön a hajnali órákban még 273 forintos szinten üzleteltek a tengeren túlon, majd röviddel a budapesti kereskedés indulása után 269,90/270,10 forint volt az árfolyam. Miután a Magyar Nemzeti Bank bejelentette, hogy az euró-likviditás növelése érdekében megállapodást kötött az Európai Központi Bankkal, hirtelen 262 forintra is javult a forint az euróval szemben. Erről a szintről heves ingadozás közepette jutott el 260,35 forintos napi szélsőértékéhez, valamint az előző napi szinthez hasonló délutáni árfolyamához is.
A kereskedők szerint továbbra is az immár megszokottá vált ingadozás, a rendkívül magas volatilitás a legfőbb jellemzője a budapesti piacnak; az árfolyam minden hírre, bejelentésre, keresztárfolyam-változásra, a nemzetközi hangulat rezdüléseire élénken reagál, miközben a likviditás kicsiny, így egy-egy ajánlat, néhány megkötött üzlet komoly árfolyamváltozások előidézésére képes.
Az euró/dollár árfolyamban is komoly mozgások voltak: a reggeli 1,335-ről az árfolyam eljutott 1,353-ig, majd onnan 1,34-re érkezett. Az amerikai deviza árfolyama Budapesten 200,80/90 forint volt csütörtökön délután - a szerdai 198,00/20, a hajnali 202 forint és a délelőtti 199,40 forint után.
A bankközi forintpiacon az MNB sikeres tendere és a jegybank délutáni bejelentései oldani látszanak a feszültséget; ha megoldást egyelőre nem is jelentettek - mondták el a kereskedők. A piac üdvözölte a likviditás növelése érdekében az Európai Központi Bankkal kötött megállapodást; a felkínált rendelkezésre állás nyújtotta viszonylagos biztonság már a korábban sikertelen kétoldali deviza FX-swap tenderen is eredményt hozott - 92 millió eurót allokáltak.
A bankközi forintpiacon az O/N kamat szintje nem változott, 8 százalék körül maradt. Hosszabb lejáratra üzlet gyakorlatilag nem született, az egyéves lejárat elméleti hozama 9 százalék.
Az állampapírpiacon sem nőtt még számottevő mértékben a likviditás, de érzékelhetően javult a hangulat, a jegybank bejelentései egyetértésre találtak. A kereskedők szerint eredményt hozhat mind az O/N rendelkezésre állás bevezetése, mind pedig a két új fedezett hiteloldali eszköz bevezetése és az elsődleges állampapír forgalmazókkal kötött megállapodás.
A jegybank korlátlan mennyiség mellett egy kéthetes futamidejű, fix kamatú, heti egyszeri fedezett hiteltender, és előre meghirdetett mennyiség mellett egy hathónapos futamidejű, rendszeresen meghirdetett, változó kamatozású fedezett hiteltender kiírásáról döntött.
Érzékelhető változás, hogy a tőzsdén volt állampapír-ügylet, a másodlagos piacon pedig annyi változott, hogy megjelentek a vásárlók, sőt a csütörtöki napon immár a vételi oldal dominált. Egyelőre ugyan magas, 11-13 százalékos hozamokkal keresik az államkötvényeket, de a korábbi napok teljes kihaltsága után a vevők megjelenését egyértelmű előrelépésnek értékelték a megkérdezett kereskedők. Eladó ezeken a szinteken még nem igen akad, de "eljön az ideje az üzletkötéseknek is" - fogalmazott az egyik kereskedő.
Jó jelnek tartják ugyanakkor azt is, hogy a csütörtöki 12 hónapos diszkont kincstárjegy aukción "csak" 11,49 százalékra emelkedett az átlagos hozam, és a maximális hozam is 12 százalék alatt maradt (11,90 százalék volt). Az "elszállt" államkötvény árazás mellett ezeken a szinteken üzletek születtek, ami értékelhető lépés a piac normalizálódása felé.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.