Gyurcsány: Magyarország megszervezte az IMF-támogatást
Magyarország elsőként szervezte meg a régióban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió támogatását azért, hogy "ne kelljen soha igénybe venni" – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A tárgyalásokat Magyarország kezdeményezte, ez azonban nem azt jelenti, hogy hitelt vennénk fel az IMF-től - tette hozzá Veres János pénzügyminiszter.
Szükség van arra, hogy azok, akik az országot támadják, lássák, hogy Magyarországnak erős szövetségesei vannak, s nincs egyedül - mondta a kormányfő a pénzügyi szakemberekkel folytatott megbeszélését követően tartott tájékoztatón.
Veres János a sajtótájékoztató után elmondta, hogy a tárgyalásokat Magyarország kérte a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), ez azonban nem jelenti azt, hogy "hitelt vennénk fel az IMF-től". A pénzügyminiszter szerint a megállapodás alapján bármi lehet az együttműködés tartalma, a későbbi folyamatok függvényében.
A pénzügyi válság első támadását sikeresen kivédték – mondta a miniszterelnök a tájékoztatón, de hozzátette: még "nem vagyunk túl a válságon, csak az első támadáson, a védekezés folyik". Megjegyezte, hogy hétfőn reggel már erősödött a forint és emelkedett a Budapesti Értéktőzsde indexe, a BUX.
A kormányfő szerint a támadás visszaverése egyrészt annak volt köszönhető, hogy "rendkívül gyorsan sikerült megtenni az első lépéseket" csütörtökön este, majd pénteken bejelentették azt a tervezetet, amely a hosszú távú védekezést szolgálja. Harmadrészt Magyarország Kelet-Közép-Európában elsőként vette fel a kapcsolatot az IMF-fel és az Európai Unióval. A nemzetközi intézmények támogatásukról biztosították az országot.
Gyurcsány Ferenc szerint most az Európai Unió az esetleges támogatások terén ugyanazt ajánlja fel Magyarországnak, mint az eurózóna tagállamainak, az unióval "folytatjuk e téren is az együttműködést".
Mind a Bankszövetség, mind a biztosítók szövetségének vezetője megerősítette, hogy a biztosítási és bankrendszer tagjai stabilak, teljesítik kötelezettségeiket - mondta a kormányfő. Simor András, a jegybank elnöke megerősítette, hogy folyamatosan figyelik a piacok alakulását, és ha szükséges, minden kellő intézkedést megtesznek a magyar pénzintézeti szektor védelmében.
A miniszterelnökkel folytatott hétfői megbeszélésen részt vett a pénzügyminiszter, a gazdasági tárca vezetője, a jegybank elnöke és két alelnöke, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgató-helyettese, a PSZÁF elnöke, a Bankszövetség és a Magyar Biztosítók Szövetségének vezetője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.