A Robin Hood adó visszavonását kéri az ásványolaj szövetség
A Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) a Robin Hood adó törvényjavaslatának visszavonását kéri a kormánytól – közölte Wilde György, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára.
A szövetség, amelynek tagja többek között a Mol, az osztrák OMV, az orosz Lukoil, a Shell és a Tesco magyarországi leánycége, álláspontja szerint a nyolc százalékos többletadó versenytorzító hatású és megkülönböztetett módon bünteti ezeknek a társaságoknak a hatékony működését.
Wilde György szerint az ásványolajipari cégek nyereségét a világos növekedési stratégia, a sikeres nemzetközi versenypiaci jelenlét és költséghatékony működés befolyásolja. Az ásványolajipari vállalatok éves szinten a magyar költségvetés bevételeinek mintegy 20 százalékát adják a különböző adók és járulékok formájában – tette hozzá. A tervezett Robin Hood adó közvetlenül beavatkozik a gazdasági folyamatokba, mivel jövedelmeket csoportosít át az egyes ágazatok között, és ezzel elbizonytalanítja a befektetőket.
A "bankadó" után a Robin Hood adó "rendszerértékű" lépésnek minősülhet, amely beruházásokat, szélesebb értelemben Magyarország tőkevonzó képességét veszélyeztetheti. A Magyar Ásványolaj Szövetség tagjai szerint a kormány javaslata nem a megfelelő ponton és nem a megfelelő eszközzel próbál szociális problémát kezelni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.