2008. augusztus. 29. 14:38 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 29. 14:35 Gazdaság

A Merrill másfél év alatt elvesztette 36 évi profitjának negyedét

Másfél év alatt elvesztette 36 évi összprofitjának negyedét a Merrill Lynch bankcsoport a globális likviditási válság miatt, a Financial Times pénteken közölt számításai szerint.

A londoni napilap által elvégzett kutatás azt mutatta ki, hogy a Merrill Lynch – egyike a kényszerleírásoktól legsúlyosabban érintett globális pénzügyi csoportoknak – a hitelválság tavalyi kirobbanása óta több mint 14 milliárd dollár adózás utáni veszteséget szenvedett el, miután 52 milliárd dollárnyi leírást és hitelportfolióhoz köthető veszteséget volt kénytelen elkönyvelni.

A cég inflációval kiigazított teljes profittömege az 1971-es tőzsdei bevezetés és 2006 között 56 milliárd dollár körül volt, aminek az elmúlt 18 havi adó utáni veszteség éppen a negyede.

A 2007-ben és az idei első két negyedévben kimutatott 14 milliárd dolláros veszteség a fele volt a Merrill Lynch által a jelen évtized eleje óta elért össznyereségnek, áll a Financial Times pénteki elemzésében.

A történelmi távlatú profittömeghez mérve a Merrill Lynch vesztette a legtöbbet a likviditási válság miatt a Financial Times által vizsgált tíz legnagyobb amerikai és európai bank közül.

A londoni elemzői közösség még most is meglehetősen széles szórással becsli az amerikai nem elsőrendű – subprime – jelzálogadósi körből kiindult likviditási válság várható globális befektetési banki veszteségeit, abban azonban egyetértenek a szakértők, hogy a végösszeg dollár-százmilliárdokra rúg majd.

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő néhány hete Londonban kiadott előrejelzése szerint „legalább” 600 milliárd dollár veszteséget kell leírni a globális pénzügyi szektorban az amerikai subprime jelzálogadósi kör nem teljesítő kötelezettségeinek tovagyűrűző nagybani hitelpiaci hatásai miatt.

A londoni pénzügyi szolgáltató szféra nemzetközi promóciós tevékenységét ellátó társaság, az International Financial Services London (IFSL) legutóbbi becslése szerint a következő években a pénzügyi intézményrendszer teljes vesztesége 220 milliárd és 450 milliárd dollár között lehet a nem elsőrendű jelzálog-követeléseket is tartalmazó befektetési termékportfoliók értékvesztése miatt.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.