2008. augusztus. 19. 12:45 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 19. 12:49 Gazdaság

Rogozin: megkezdődött az orosz csapatkivonás Grúziából

Már megkezdődött az orosz csapatok kivonása Grúziából – jelentette ki kedden Dmitrij Rogozin, Oroszország NATO-nagykövete a France Inter francia rádióállomásnak.

Rogozin szerint „néhány napot még várni kell ahhoz, hogy a hatpontos béketerv megvalósuljon”. Azt is hangoztatta, hogy a teljes kivonás menete függ Miheil Szaakasvili grúz elnök politikájától és az általa vezetett erők tevékenységétől. „Mielőbb véget szeretnénk vetni ennek a rémálomnak” – fogalmazott Rogozin nem sokkal azelőtt, hogy Brüsszelben a NATO tagállamainak külügyminiszterei soron kívüli tanácskozást kezdtek a kaukázusi helyzetről.

Az orosz politikus-diplomata elmondta, hogy „az orosz béketeremtők” továbbra is Dél-Oszétiában maradnak az Európai Unió nevében Nicolas Sarkozy francia elnök által előterjesztett hatpontos tűzszüneti terv értelmében. A tervezetet Tbiliszi és Moszkva egyaránt aláírta. A béketeremtőknek nemzetközi felhatalmazásuk van, így törvényes módon maradnak, és őrködnek a béke betartása fölött – hangoztatta Rogozin.

A nagykövet közölte, hogy Oroszországnak meg kell tennie a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy semlegesítsen minden olyan lehetséges visszavágási próbálkozást, „amelyhez az agresszor Szaakasvili folyamodhat”. Rogozin egyébként ismételten a „náci” jelzővel illette a grúz elnököt, „aki partnerként nem létezik Moszkva számára”. Rogozin szerint Szaakasvili provokálta ki a NATO és Oroszország közötti konfliktust.

Rogozin értetlenségének adott hangot annak kapcsán, hogy „a Szaakasvili által szervezett mészárlás után” még mindig szó van Grúzia NATO-tagságának lehetőségéről. „Ez olyan lenne, mint ha Hitlert vagy Szaddám Huszeint integrálnák a NATO-ba”.

Rogozin megjegyezte azt is, hogy sok amerikai kiképző volt azoknak a katonáknak sorában, akik megtámadták Chinvalit. (Washington a kaukázusi konfliktus kezdetétől fogva következetesen hangoztatja, hogy a Grúziában szolgálatot teljesítő mintegy 100 amerikai kiképzőtiszt semmilyen formában sem ártja bele magát a két ország ellenségeskedésébe.)

Végül az orosz NATO-nagykövet határozottan cáfolta az amerikai védelmi minisztérium állítását, miszerint az oroszok Dél-Oszétiában olyan rövid hatótávolságú rakétákat telepítettek, amelyekkel lehetséges csapást mérni Tbiliszire. A nyilatkozó szavai szerint Tbiliszi megtámadása lehetetlen, mert Tbiliszi Grúzia fővárosa.

zöldhasú
Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról