A grúz háború "segíti" az amerikai fegyverkezést?
A Grúzia elleni orosz támadás "váratlan segítséget" jelent nagy amerikai fegyverkezési programoknak - írta a vasárnapi The Wall Street Journal.
A kaukázusi viszály nyomán felerősödtek az olyan, több milliárd dolláros fegyverprogramokat támogató hangok, amelyek vadászgépek és rombolók fejlesztését szorgalmazzák. E programok finanszírozása évről évre nehezebb, az ellenzők szerint ezek a fegyverek elavultak a mai konfliktusok felkelő ellenségeivel vívott harcokban.
Robert Gates védelmi miniszter nagy erőfeszítéseket tett idén azért, hogy visszafogja ezeket a költséges fejlesztéseket. Fő érve szerint az F-22 Raptor vadászgépekkel és a futurisztikus külsejű Zumwalt osztályú rombolókkal nem lehet felvenni a harcot a könnyű fegyverzetű, rejtőzködő milíciákkal és terrorista csoportokkal szemben, amelyek az amerikai erők legfőbb ellenségei Irakban és Afganisztánban. Gates törekvése azonban politikai érdekeket sért, továbbá hadiipari vállalatok milliárdos programjait, az azok által teremtett munkahelyeket veszélyezteti.
A konzervatív újság szerint a Grúzia elleni orosz katonai fellépés módosított a helyzeten. A grúz utakat megbénító orosz páncélos oszlopok és a légi támadások szinte azonnal felerősítették azokat a véleményeket, amelyek szerint a Pentagon nem veszi elég komolyan az orosz és a kínai fenyegetést. Amennyiben a grúziai viszály folytatódik és kiterjed, az amerikai védelmi cégeknek könnyebb dolguk lesz elérni a nagy fegyverfejlesztési programok finanszírozását - írta a The Wall Street Journal.