2008. június. 25. 15:39 MTI Utolsó frissítés: 2008. június. 25. 15:40 Gazdaság

GKI: adóreform, és hitelességjavító intézkedések kellenek

A GKI Gazdaságkutató Zrt. azt javasolja a kormánynak, hogy a hitelességet és bizalmat erősítő néhány területre koncentráló intézkedéssorozatot vezessen be, ezek között az egyik legfontosabbnak a többlépcsős adóreform megvalósítását, egy hiteles eurócsatlakozási menetrend meghirdetését tartják.

Nagy a veszélye annak, hogy a gazdasági növekedés évi három százalék körüli szinten beragadhat Magyarországon, ami a térség országaihoz képest további leszakadáshoz vezethet - mondta Vértes András, a GKI elnöke, a kutatóintézet sajtótájékoztatóján szerdán Budapesten.

A GKI javaslatai között szerepel egy többlépcsős adóreform az egyensúlyi célokkal összhangban, amely csökkentené az adóelkerülést és növelné a gazdaság kifehérítését. Az euró magyarországi bevezetése a GKI szerint 2012-2013-ra tűzhető ki, a menetrendben szerintük szerepelhetne, hogy Magyarország 2009-ben belép az euró "előszobájának" tekinthető ERM-II. rendszerbe.

A GKI háromféle, céljait tekintve hasonló, de eszközeiben különböző többlépcsős adójavaslatot dolgozott ki. Mindhármat már jövő évben el kellene kezdeni. Bármelyiket is indítsák be, céljuk a gazdaság fehérítése, és ezzel párhuzamosan a legális jövedelmek adóterhelésének számottevő csökkentése lenne az évi 1,7 millió forint vagy afeletti jövedelmek esetében.

Vértes András ismertette: az első változat szerint bevezetnének egy 10 ezer forintos havi egészségügyi kártyát, de ezzel egyidejűleg a természetbeni egészségbiztosítási járulékokat és az egészségügyi hozzájárulást (eho) eltörölnék. A kártyapénzt a javaslat szerint a munkaadók és a munkavállalók megosztva fizetnék, a nyugdíjasok, a tanulók és a rászorultak esetében a költségvetés vállalná át a terheket.

A második változat szerint az szja mai 36 százalékos kulcsa 28 százalékra csökkenne, 7,2 millió forint feletti éves jövedelem esetében viszont 40 százalék lenne. Itt a természetbeni egészségbiztosítási járulékok plafonja havi 12 ezer forintot tenne ki.

Az első változat esetében 300-350 milliárd forint esne ki a költségvetésből, a második változat mintegy 450 milliárd forintba kerülne, de a második esetében a költségvetési szféra kisebb bérkiadásai miatt legalább 100 milliárd forintot vissza lehetne szerezni.

A harmadik változat a GKI már korábban ismertetett szuperbruttósítási modellje lenne. Ez azonban technikailag 2009-ben már nem valószínű, hogy bevezethető. 

A GKI szakértői egyúttal azt javasolják, hogy az államháztartás folyó kiadásainál 2009-ben a nominális szinten tartás érvényesüljön azokon a területeken, amelyeket a kormányzat nem preferál, a szociális támogatásoknál pedig egyértelműen fokozottan érvényesítsék a rászorultság elvét.

Vértes András szerint további lépések szükségesek a gazdaság kifehérítése érdekében, így például a magáncéllal igénybe vett cégautók visszaszorítását javasolja a GKI. Elmondta: az országban mintegy 300 ezer cégautót tartanak nyilván, de ezeknek csak töredéke, mintegy 25 ezer után fizetnek a cégek közterheket. Az egyes adónemeknél pedig a különböző kedvezményeket, kiváltságokat, preferenciákat mindenképpen szükséges szűkíteni - hangoztatta a GKI elnöke. Fontosnak tartotta továbbá azt is, hogy a közpénzügyi törvényt mielőbb elfogadják, valamint olyan, a konvergenciaprogram folytatását jelentő 2009. évi költségvetési törvényjavaslatot készítsen elő a pénzügyi kormányzat, amely három százalékos hiánycélt irányoz elő.
zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.