2008. április. 21. 14:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. április. 21. 14:00 Gazdaság

Befektetési tanácsok április második felére

Az amerikai gyorsjelentési szezon általában a várakozások alatti eredményeket hozott. A részvénypiac megnyugodni látszik, a jelzálogpiaci válság lassan lefutóban van. Ideje részvényeket vásárolni.

Az amerikai gyorsjelentési szezon általában a várakozások alatti eredményeket hozott, azonban kisebb meglepetésekkel is szolgált. A Merrill Lynch újabb hatalmas veszteségről számolt be, miközben a JP Morgan eredménye jobb lett a várakozásoknál. AZ IBM jól teljesített és a Google is jó számokat közölt. Összességében tehát a mérsékelt várakozásoknak megfelel a piac – természetesen azzal együtt, hogy egyes egyedi részvényekhez köthető számok eltérnek a várakozásoktól.

A részvénypiac megnyugodni látszik, a subprime válság lassan lefutóban van. Ezt erősítette Mark Mobius, a Templeton Asset Management portfoliómenedzserének kijelentése is, miszerint a válság vége felé tartunk, így ideje részvényeket vásárolni. Elsősorban a pénzügyi-, valamint az olajszektort tartja alulértékeltnek.

Devizapiac

Közben a devizapiacokon a dollár továbbra is gyengélkedik, miközben a carry-trade devizapárok továbbra is azt mutatják, hogy a kockázatvállalási hajlandóság nem csökkent az elmúlt időszakban. A dollár gyengülésével párhuzamosan emelkedik az olaj ára, ma már a 110-es szintet is bőven maga mögött hagyta a jegyzés. Érdekes viszont, hogy az USA gazdasága a feldolgozóipar gyenge eredménye mellett is csökkenő inflációt mutat, miközben Európában továbbra is az áremelkedés okoz problémát a pénzügyi döntéshozóknak.

A dollár gyengülésének üteme ugyan csökkent az elmúlt egy hónapban, de a szűkülő/emelkedő csatorna azt mutatja, hogy nagyobb elmozdulás várható a további gyengülés irányába. Így ma továbbra sem ajánlható a dollár vétele az euróval szemben, de a dollárkötvények vétele sem segíthet a keresztárfolyamon elszenvedett veszteségek mérséklésében, mivel itt sem jók a kilátások. Ezt a későbbiekben részletesen megvizsgáljuk. 

A következő hétre továbbra is az euró vételét javasolhatjuk, azzal a fontos megjegyzéssel, hogy a kockázat emelkedik, mivel a szűkülő csatorna nagyobb elmozdulást jelez. Az elmozdulás iránya azonban nem feltétlenül mondható meg, a dollár gyengülése nem borítékolható előre, csupán a bekövetkezés valószínűsége nagyobb az erősödésnél.



A hazai piacon a forint erősödő trendje megtört ugyan, de ez még csak igen rövid időtávra értelmezhetően igaz, a hosszabb trend továbbra is a forint erősödését mutatja. A 255-ös szint a kulcs. Amennyiben átlépi ezt a szintet a jegyzés, akkor a forint gyengülhet, a hosszabb trendet figyelembe véve akár a 257-260-as szintig is. Itt látunk némi bizonytalanságot, aminek az az oka, hogy fundamentálisan nem látjuk indokoltnak az erősödést, még akkor sem, ha az államháztartási hiány adata kedvező lett és az infláció is lecsengőben van – legalábbis a jelek ezt mutatják.

A dollárral szemben a forint továbbra is a trendbe illeszkedően viselkedett, így ma már a 160-as szint alatt stabilizálódott a jegyzés. A devizapár mozgása erősen függ az EUR/USD mozgásától. Emiatt ma itt is emelkedő kockázatokkal kell számolni, de erősebb a valószínűsége annak, hogy a dollár tovább veszít értékéből a forinttal szemben, hacsak – és ez a forinttal kapcsolatban sajnos szem előtt tartandó – nem lesznek olyan politikai jellegű változások, amelyek erősen visszahatnak a  hazai devizapiacra.

Kötvénypiac (Oldaltörés)


A fejlett piacokon a kötvények hozamai ezúttal ismét emelkedtek; a 10 éves amerikai államkötvények hozama 30 bázisponttal, míg a 10 éves bundok hozama 10 bázisponttal emelkedett. Emiatt említettük a devizapiaci kitekintésben, hogy a kötvények vétele sem mérsékli az esetleges keresztárfolyam-veszteségeket. Ugyanakkor a továbbiakban sem várjuk, hogy a trend változna, a hozamok tovább emelkedhetnek.

Az európai piacon már látható, hogy – ha lassan is -, de lokális maximum közelébe érnek a hozamok, de ma még bizonytalan a helyzet, így egyértelmű vételi ajánlást még nem fogalmazunk meg. Az amerikai állampapír piac esetében egyértelmű a véleményünk, hogy további hozamemelkedés következik, ezért vételeket itt nem javasolunk.

A fejlett piacok mozgásai természetesen hatottak a fejlődő piacokon, így a hazai kereskedésben is érezhető volt, hogy a korábbi hozamcsökkenés lendületét vesztette a hét második felére, így a hozamok gyakorlatilag megegyeznek a múlt héten tapasztaltakkal.



Szempontunkból azonban nem a múlt eseményei, hanem a jövőben várható események az érdekesek. A jövő hétre azt várjuk, hogy a hozamok megakadnak a jelenlegi szinteken, mivel nem várunk olyan híreket, eseményeket, amelyek jelentősen kitérítenék a piacot a jelenlegi helyzetéből.

A feltörekvő piacokon is általában ez lehet a helyzet, persze a török piacon lehetnek olyan – politikai jellegű – új hírek, információk, amelyek befolyásolhatják a török kötvényárak alakulását.

Részvénypiac (Oldaltörés)


A részvénypiacokon a volatilitás általában csökkent, de az USA piacán voltak kisebb kilengések, mert a gyorsjelentési szezon miatt a szokottnál nagyobb lehet ez egyes egyedi részvények ármozgása. A bevezetőben említett vállalatok gyorsjelentéseiből az derül ki, hogy az egyes vállalkozások által közölt adatok ugyan – akár nagyobb mértékben is – eltérhetnek a várakozásoktól, de a jelentések egésze a várakozásoknak megfelel. Így a teljes piacot tekintve nem várunk jelentős változás, vagy nagyobb esést, viszont ma egyedi részvényeket mégsem érdemes vásárolni. Itt ugyanis továbbra is fennmaradhat a korábbi magas volatilitás.

Európában ugyanakkor a mozgások azt mutatják, hogy kissé kivárós hangulatban vannak a befektetők, mert a gazdaság lassulása ugyan nem drámai, de a várakozások szerint a következőkben erősebben csökkenhet a növekedési ütem. A különböző vállalatokra gyakorolt hatást egyelőre az elemzők szintjén próbálják meg lekezelni a professzionális befektetők, de egyelőre – véleményünk szerint – még nem kereskedik le a piacokon.

A hazai piacon is jelentkezik valami hasonló hatás; különösebb okot senki nem lát arra, hogy tovább adja a részvényeket, ugyanakkor a vételekkel óvatosak a befektetők, mivel a 2007 júliusa óta tartó negatív trend pesszimistává tette őket.




Egy rövidebb időszakot tekintve viszont már látszik egy esetleges emelkedés csírája, így aki a kockázatokat kedveli nyugodtan vásárolhat, de továbbra is igaz, hogy megosztva kell végrehajtani a vételeket; esésben fokozatosan kell feltölteni a részvényportfoliót.

Ma a MOL, az OTP, a Richter, valamint újra a Synergon ajánlható vételre, ahol látványosan kirajzolódott, hogy az 1250-es szint alatt nincs tere a további csökkenésnek, mivel itt a cég saját részvényeket vásárol, illetve intézményi befektetők is lecsapnak már ezeken a szinteken a részvényekre. A MOL esetében a kedvező hírek (makói gázmező, INA-pojekt), az OTP esetében az eredményvárakozások, a Richternél viszont a túladottság ok a vételre.

A világ tőzsdéi közül ma továbbra is az orosz, valamint a dél-amerikai piacok ajánlhatók, aminek egyértelmű oka az, hogy a nyersanyagok, energiahordozók várható további áremelkedése.

Ajánlások

Állampapír piac:
tartás
Fejlett piacok: kivárás
Vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:
Orosz, brazil piac: vétel

Hazai részvénypiac: Vétel. MOL, OTP, Richter, Egis, Synergon
Befektetési alapok: hazai ingatlan alapok


Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 10. 13:00

Fidesz–Mi Hazánk-meccs lett a tolnai időköziből – riport a körzetből, ahol a Tisza nem indított jelöltet

A Mi Hazánk futhat be második helyre a Fidesz jelöltje mögött az időközi választáson Tolna megyében, amelyet Potápi Árpád halála miatt tartanak a hétvégén. A baráti polgármesterektől állítólag 60 százalékos Fidesz-győzelmet várnak el, a dombóvári Tisza-szimpatizánsok pedig rájöttek, hogyan lehet annak ellenére izgalmas a vasárnapi választás, hogy a Tisza nem indított jelöltet. Riport Tolnából.