A Richter a Polpharma-frigy után a második lesz az orosz piacon
Változáshoz vezet az orosz gyógyszerpiacon a Richter Gedeon és a lengyel Polpharma egyesülése, amelyet az újság értesülései szerint már áprilisban jóváhagyhat a lengyel versenyhivatal – a Gazeta című orosz lap szerint.
Szakértők szerint a Richter Gedeon ezt követően hozzáláthat a Polpharma oroszországi vagyonának – legelső sorban az Akrihin gyógyszergyárnak – az optimizálásához többek között a termékkör átalakításával és létszámleépítéssel.
A Polpharma megvétele nyomán a Richter Gedeonhoz kerül Oroszországban egyebek között az Akrihin gyógyszergyár 80,62 százaléka: a Polpharma 2007 nyarán vette meg az első öt orosz gyógyszergyár közé tartozó Akrihint, amelynek értékét a szerződéskötés idején 100-120 millió dollárra becsülték.
A Richter Gedeon a Polpharmával az orosz gyógyszerpiac második legnagyobb szereplője lesz a Sanofi-Aventis után. Az Akrihin a társaság második termelő egysége lesz Oroszországban, ahol az első gyárat 1998-ban nyitották meg, szintén Moszkva közelében.
A Richter Gedeon egyébként évtizedeken át piacvezető volt Oroszországban, de később maga elé kellett engednie a Sanofi-Aventist és a Novartist. Tavaly a Richter Gedeon eladásai 218,7 millió dollárt – 49,3 millió csomagot –, a Polpharmáéi 67,2 milliárd dollárt (32,4 millió csomagot) tettek ki, s most a társaság a generikus gyógyszerek területén növeli szerepét.
A Pharmexpert intézet kutatói úgy látják: az orosz piacon az új társaság jelentős szereppel bír majd, mivel vezető lesz a generikus gyógyszerek területén, és lefed minden olyan orvosi területet, ahol más termelő nem kínál gyógyszert.
Az orosz gyógyszerügyi állami programokban való részvételt illetően a társaság a szakértők szerint várakozó álláspontra helyezkedik. „A Richter Gedeon csakis stabil garanciák és kedvező likviditás esetén kerül be az állami programokba” – vélekednek. Rámutatnak arra is, hogy egy ilyen nagy vállalatnak megvannak a lehetőségei arra, hogy lobbizzon saját érdekeinek megfelelően nem csupán az állami szektorban, hanem a nagy szabadpiaci szállítások területén is – idézte a lap a szakértők véleményét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.